Ilustracija: Emica Ožir |
8. MAJ 2023
ZAKLJUČEK PROJEKTA SAVINJČANI BEREMO
Učiteljice in vzgojiteljice Osnovne šole in Vrtca Polzela smo že 15. leto zapored sodelovale v projektu Savinjčani beremo, ki ga organizira Medobčinska splošna knjižnica Žalec. Bralna značka za odrasle poteka od 20. novembra in se zaključi v maju s prireditvijo.
Tokrat smo se zbrali v dvorani Doma II. slovenskega tabora v Žalcu 8. maja. Z zanimanjem smo prisluhnili pogovoru s pisateljem Dragom Jančarjem, v nadaljevanju pa uživali v glasbeno-plesni prireditvi. Z veseljem nas bo vseh 23 sodelujočih nadaljevalo z branjem, morda se nam v projektu Savinjčani beremo naslednje leto pridruži še kdo od sodelavcev. |
24. in 25. APRIL 2023
VRTEC NA OBISKU
Trije oddelki vrtca z vzgojiteljicami so obiskali šolsko knjižnico. Najprej so si otroci ogledali knjižnico in spoznali knjižničarko. Prebrali smo pravljico Moja nepovezana družina in si sproti ogledovali zanimive ilustracije. Po pravljici smo ugotavljali, kaj smo si zapomnili. Glavne junake iz pravljice smo poimenovali in v košari poiskali prve črke njihovih imen. Nato smo osebam določili stvari, ki so jim všeč. Za konec smo odigrali še partijo domin in si ogledali knjige.
|
|
20. APRIL 2023
ZAKLJUČEK BRALNE ZNAČKE
Pravijo, da beremo vedno več, ni pa nujno, da so to knjige. Danes imajo kar veliko konkurenco v drugih medijih. A kljub temu lahko rečemo, da na naši šoli še vedno radi beremo poezijo, napete zgodbe in poučne knjige. Nenazadnje to dokazuje kar 433 učencev, ki so v letošnjem šolskem letu brali za bralno značko in prejeli bralna priznanja. Med njimi je tudi 39 zlatih bralcev, ki so bili zvesti bralni znački vseh devet šolanja.
Na zaključku bralne značke smo 20. 4. gostili otroško in mladinsko pisateljico Neli Filipić. Navdušila nas je s svojo duhovito predstavo, v kateri se nam je predstavila kot književna oseba, ki si želi drugačnega konca svoje zgodbe. Učenci so pripomogli k srečnemu koncu predstave, sledila je podelitev bralnih priznanj. Pisateljica je skupaj z ravnateljico Bernardko Sopčič predstavnikom oddelkov čestitala za opravljeno bralno značko. Poleg bralnih priznanj so prvošolci prejeli v dar slikanico Ide Mlakar Črnič Kako sta Bibi in Gusti prezvijačila hrib, devetošolcem pa bo Društvo bralna značka konec maja podarilo knjigo Tine Bilban Kako razumeti svet. |
Bralne značke ni preveč težko opraviti, ker prebereš samo tri knjige zgodb in eno knjigo pesmi in predstaviš učiteljici. Zdi se mi zelo zabavno, ker sem moral o vsaki knjigi napisati sedem povedi in dodati tudi ilustracijo. Doma ves čas berem Zgodbe za fante, ki si drznejo biti drugačni, v šolski knjižnici pa si najraje izposojam stripe o Tintinu. Filip Predovič, 3. r.
Všeč nama je, da nas bralna značka spodbuja k branju knjig, ki si jih lahko sami izbereva. Dobro se nama zdi, da se o knjigah, ki jih prebereva, pogovarjava z drugimi, tudi učiteljico, saj nama to pomaga pri razumevanju prebranega. Branje je za naju zelo enostavno.
Na zaključku bralne značke je bilo zanimivo, ko je pisateljica prevzela vlogo knjižnih junakinj – Nežke iz knjige Pestrna oz. Pepelke bratov Grimm. Zelo dobro nas je vključila v nastajanje skupne zgodbe. Manca Jazbec in Julija Zabukovnik, 6. in 8. r. |
12. APRIL 2023
NA BALETNI PREDSTAVI
Odzvali smo se povabilu Glasbene šole Risto Savin iz Žalca, ki so v aprilu pripravili baletno predstavo V deželi Mini miške. Učenci 1. r., 2. a in 2. b ter 4. razredov so se z vlakom odpeljali do Žalca, kjer so si v kulturnem domu ogledali imenitno predstavo. Spremljali smo prizore iz pravljic Pepelka, Sneguljčica, Bambi, 101 dalmatinec, Aladin, Trnljulčica ... Številne plesalce in njhovo mentorico smo nagradili z močnim aplavzom.
|
6. APRIL 2023
EVROPSKA VAS V ŠOLSKI KNJIŽNICI
4. in 5. APRIL 2023
Z VLAKOM V MUZEJ
Prvošolci in drugošolci so se z vlakom odpeljali v Celje. V Muzeju novejše zgodovine so jih pričakale kustosinje, ki so jih popeljale po Hermanovem otroškem muzeju. Ogledali so si zbirko igrač, sodelovali pa so tudi na Hermanovih ustvarjalnih delavnicah. Ker je letošnja tema bonton, so si izdelali prave pogrinjke in ponovili osnovna pravila obnašanja. Do odhoda vlaka so imeli še nekaj časa, da so si ogledali nekaj znamenitih stavb in spomenikov v Celju, privoščili pa so si tudi odmor za alico in rekreacijo.
|
3.- 14. APRIL 2023
POTUJOČA KNJIŽNICA
2.- 23. APRIL 2023
MESEC KNJIGE IN BRANJA NA OŠ POLZELA
27.- 31. MAREC 2023
PROJEKTNI TEDEN S KNJIGAMI
V knjižnici in oddelkih od 2. do 5. razreda poteka v tem tednu projektni teden s knjigami, ki jih učenci berejo za Cankarjevo tekmovanje. Drugošolci in tretješolci se letos posvečajo knjigi Anje Štefan Drobtine iz mišje doline, četrtošolci in petošolci pa knjigi Vinka Moderndorferja Babica za lahko noč. Čeprav prvošolci ne bodo tekmovali, pa bomo za njih v knjižnici pripravili uro s knjigo Lile Prap Živalske uspavanke.
|
Učiteljica je morala posoditi svoj palec. Pomočila ga je v modro barvo in vsakemu učencu naredila odtis v zvezek. Iz odtisa smo naredili miško. Klea in Amaya, 2. b
|
Po dva učenca skupaj smo listali knjigo in brali pesmice. Najbolj smešna se nama je zdela pesmica Grah. Lara, 2. a in Dea, 2. b
|
V zvezke smo napisali naslov Cankarjevo tekmovanje. Prepisali smo eno pesmico s štirimi vrsticami.
Prepisal sem pesem Miš debela, miš ohola, Filip, 2. c Izbral sem pesmico Grah. Val, 2. a |
Knjiga se mi je zdela nagajiva, vesela, malo smešna, pa tudi žalostna. Najbolj mi je bila všeč pesem, ko je miško skoraj vzel hudič. Lovro, 3. a
|
Pesem Dom se nama je zdela zelo žalostna, ker je v pesmici ena miška imela dom, druga pa ne. Knjigo sva velikokrat prebrali. Najbolj nama je všeč pesem Lešniki. Nana in Brina, 3. b
|
V knjižnici smo prebrali nekaj pesmi iz knjige Babica za lahko noč. Vsem trem je bila všeč pesem Babica na kolesu. Babica je vzela poštarjevo kolo in se odpeljala v neznano.
Potem smo narisali miselni vzorec o Vinku Möderndorferju. V knjigi smo poiskali, kaj je po poklicu, v računalniški učilnici smo poiskali, katere njegove knjige imamo v naši šolski knjižnici. Najbolj smo si zapomnili, da je režiser in pesnik. Filip, Luc in Luka, 4. b |
Ob pesmi Mama se kar naprej jezi smo se pogovarjali, da tudi mi kdaj jezimo svoje starše. Filip je povedal, da mu dedi včasih reče, da je "angelček z rogi in repom".
Pesem Jaz in ti govori o objemu, ki ga imamo vsi radi. Najraje se objemamo z mamico, babico in prijatelji. Vita in Nuša, 4. c |
20. in 23. MAREC 2023
INTERVJU S KNJIŽNIČARKO
Vsak tretješolec je s pomočjo učiteljice angleščine Dragice Vidmar pripravil eno vprašanje v angleščini za knjižničarko. Zelo sem uživala v njihovi družbi, kajti vprašanja so bila zabavna in zanimiva. Vsak učenec je zastavil vprašanje v angleščini, tudi odgovori so bili angleški. Če česa nismo razumeli ali znali povedati, nam je pomagala učiteljica Dragica. Ob začetku smo malo peli, na koncu pa tudi plesali. It was great!
|
8. MAREC 2023
KULTURNI DAN ZA SEDMOŠOLCE

Sedmošolci so se na kulturni dan z vlakom odpeljali do bližnjega Žalca. Tam so se razdelili v dve skupini in si izmenoma ogledali dve kulturni ustanovi. V Savinovi hiši so si ogledali prostore Savinovega likovnega salona, spominsko sobo generala in skladatelja Friderika Širce - Rista Savina, prenovljeno galerijo Savinjskih likovnikov in Galerijo Jelice Žuža. V Medobčinski splošni knjižnici Žalec so jim pripravili pester program v okviru državnega projekta Rastem s knjigo. Predstavili so jim knjižnico, učenci so si ogledali promocijski film o knjigi Reformatorji v stripu, spoznali so delovanje sistema COBISS+, v domoznanskem oddelku pa spoznali različna gradiva, ki jih tam zbirajo. Ob koncu so v dar prejeli knjigo Boštjana Gorenca Pižame Reformatorji v stripu.
Pika na i pa je bila za vse odlična gledališka predstava SNG Maribor, ki so jo po istoimenski knjigi Janje Vidmar Elvis Škorc, genialni štor, uprizorili na odru žalskega kulturnega doma. Čeprav je bila vsebina zahtevna (ločitev staršev, nasilje, odraščanje), smo uživali v duhoviti in niti za sekundo dolgočasni predstavi: super režija, domiselni scenski elementi in nenadkriljivi igralci.
Pika na i pa je bila za vse odlična gledališka predstava SNG Maribor, ki so jo po istoimenski knjigi Janje Vidmar Elvis Škorc, genialni štor, uprizorili na odru žalskega kulturnega doma. Čeprav je bila vsebina zahtevna (ločitev staršev, nasilje, odraščanje), smo uživali v duhoviti in niti za sekundo dolgočasni predstavi: super režija, domiselni scenski elementi in nenadkriljivi igralci.
2. MAREC 2023
BEREMO SKUPAJ S 5. A
Tudi učenci 5. a so z razredničarko Martino Ograjenšek obiskali Občinsko knjižnico Polzela. Pričakala jih je knjižničarka Irena Štusej, ki se je z učenci pogovarjala o pomenu branja, povedala pa jim je tudi zabavno transilvansko ljudsko pravljico. Ob koncu obiska so si izposodili knjigo za domače branje, ob kateri bodo ustvarjali e-prosojnice.
|
|
14. FEBRUAR 2023
KULTURNI DAN "GREMO V GLEDALIŠČE"
Učenci od 1. do 3. razreda in vsi učenci POŠ Andraž so v sklopu kulturnega dne obiskali Dom II. slovenskega tabora v Žalcu, kjer so si ogledali gledališko predstavo Maček Muri. Vedno aktualna zimzelena predstava jih je navdušila s svojimi pisanimi kostumi, odlično glasbo in knjižnimi junaki: Mačkom Murijem, Muco Maco, razbojnikom Čombetom, mačjima policajema ... Zasluga gre igralcem Slovenskega ljudskega gledališča iz Celja.
Pred predstavo so učenci poiskali knjigo Maček Muri v knjižnici, se pogovarjali o bontonu v gledališču, po predstavi pa so se pogovarjali in ustvarjali. Kljub temu, da je star že 48 let, Maček Muri še vedno navdušuje! |
10. FEBRUAR 2023
BEREMO SKUPAJ ZA 4. C IN 5. B
Učenci 4. c in 5. b so z razredničarkama obiskali Občinsko knjižnico na Polzeli. Tam so si izposodili poljubno knjigo za domače branje. Čez kakšnih 14 dni, ko bodo knjigo prebrali, bodo obiskali računalniško učilnico in pripravili predstavitev izbrane knjige ter si jo natisnili.
V knjižnici nas je prijazno sprejela knjižničarka Irena Štusej, ki nam je povedala marsikaj zanimivega o pomenu branja, razveselila pa nas je tudi s hudomušno pravljico Siromakove živali, ob kateri smo se nasmejali in tudi zamislili.
V knjižnici nas je prijazno sprejela knjižničarka Irena Štusej, ki nam je povedala marsikaj zanimivega o pomenu branja, razveselila pa nas je tudi s hudomušno pravljico Siromakove živali, ob kateri smo se nasmejali in tudi zamislili.
7. FEBRUAR 2023
SLOVENSKI KULTURNI PRAZNIK
Ob slovenskem kulturnem prazniku smo pripravili proslavo z bogatim kulturnim programom, v katerem so se predstavili naši učenci z mentoricami. V programu so nastopili pevci, glasbeniki, recitatorji, plesalci in folkloristi s svojimi točkami. Ogledali smo si tudi nekaj uspešnih filmov in videospot mladih filmarjev.
Ob koncu prireditve je ravnateljica razglasila dobitnike pohval in pohval s knjižnimi nagradami. Učenci so namreč ob tednu otroka 2022 sodelovali na literarnem in fotografskem natečaju Skupaj se imamo dobro, šest učencev pa je prejelo tudi zahvalo s knjižno nagrado, saj so uspešno sodelovali na natečaju Zveze delovnih invalidov Slovenije 2022. |
|
26. JANUAR 2023
KULTURNO V TEDNU PISANJA Z ROKO
Danes smo na šoli priredili kulturni dan za vse učence od 1. do 9. razreda, družili pa smo se tudi z dvema skupinama predšolskih otrok.
Prvi del kulturnega dne smo posvetili pisanju z roko, saj je od 23. do 27. 1. potekal že tradicionalni vseslovenski Teden pisanja z roko. Povezali smo mlajše učence s starejšimi. V skupinah so si najprej ogledali nekaj e-prosojnic, na katerih je bila predstavljena letošnja tema - Prekmurje in prekmurski jezik. V nadaljevanju so dvojice, sestavljene iz mlajšega in starejšega učenca, izbrale pesem v prekmurskem jeziku. Pesem so najprej prebrali, nato pa prepisali in ilustrirali. Nastali so čudoviti izdelki, ki jih bomo v kratkem razstavili. Sedmošolci, ki niso odšli v šolo v naravi, pa so obiskali dva predšolska oddelka vrtca, kjer so prekmuski jezik predstavljali najmlajšim. Naučili so se nekaj prekmurskih besed (svinčnik = kalabajs, vilica = rašiška), prisluhnili prekmurščini in prepisovali pesmi oz. ilustrirali. Drugi del kulturnega dne pa je bil namenjen glasbi in petju. Občina Polzela je našim učencem omogočila prireditev Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo, ki jo vodita Radio Celje in Novi tednik. Prisluhnili smo našim učencem, ki so se opogumili za nastop pred številčnim občinstvom. Med nastopajočimi bodo izbrali dva, ki se bosta udeležila nadaljnjega tekmovanja. Dan smo zaključili s pogovorom o kulturnem dnevu. Učenci so najbolj uživali, ko so lahko delali v paru s starejšimi oz. mlajšimi učenci. |
Četrtošolka Ela Destovnik in devetošolka Kristina Anžič sta umetniško zapisali Lainščkovo pesem
Vse de šče, kak je bilou. |
18. JANUAR 2023
UČENCI POŠ ANDRAŽ NA OBISKU
Po zdravniškem pregledu v Zdravstvenem domu Polzela so učenci od 1. do 4. r. POŠ Andraž obiskali še šolsko knjižnico na Polzeli. Čas smo izkoristili za hiter ogled knjižnice in spoznavanje knjig iz projekta Naša mala knjižnica. Učencem so bile vse knjige zelo všeč. Knjigo Tisoč ptic so odnesli s sabo, da jo bodo prebrali.
|
13. JANUAR 2023
BONTON V ŠOLSKI KNJIŽNICI
Naši prvošolci že dobro poznajo pravila obnašanja na šoli. Ob plakatu Človeka prava slika sta bonton in olika, ki sta ga pripravili učiteljici Dragica Vidmar in Katja Kobale, smo ponovili, kako se obnašamo na hodnikih, v jedilnici in v učilnici.
Bonton v knjižnici pa so učencem predstavili petošolci Tia, Neža in Tilen. Pripravili so dvanajst kratkih igranih prizorov. Prvošolci so morali ugibati, kaj je v knjižnici dovoljeno in kaj ne. Po vsakem prizoru so to označili na učnih listih. Poleg tega, da smo se zelo zabavali, smo se veliko naučili o pravilih obnašanja v šolski knjižnici. |
|
6. JANUAR 2023
NEKAJ ŠTEVILK IZ NAŠE KNJIŽNICE
Za začetek koledarskega leta vam ponujamo nekaj številk iz šolske knjižnice. Od septembra do decembra 2022 so si učenci in učitelji izposodili 9.437 enot knjižničnega gradiva, od tega je 3.750 učbenikov in 5.687 knjig in drugega neknjižnega gradiva. Učenci 3. triletja so si poleg tega na svoje naprave naložili 81 elektronskih knjig, ki so zanje brezplačno dostopne prek portala sBiblos.
Knjižnico so v tem času obiskali 4.206-krat. Vsak izmed učencev in učiteljev je knjižnico povprečno obiskal 7-krat in si pri tem izposodil povprečno 15 enot. Med učenci, ki najbolj zvesto obiskujejo knjižnico in si izposodijo največ knjig, smo določili zmagovalce po triletjih: 1. triletje - 2. a (234 izposojenih knjig) 2. triletje - 5. a (186 izposojenih knjig) 3. triletje - 7. b (152 izposojenih knjig) |
31. DECEMBER 2022
23. DECEMBER 2022
ZADNJI ŠOLSKI DAN V 2022
Zadnji šolski dan v letu 2022 smo namenili proslavi ob dnevu samostojnosti in enotnosti ter prireditvi Šola ima talent. V programu smo omenili znane Slovence, katerih obletnice smo ali bomo praznovali v naslednjem letu: Jožeta Plečnika, Giuseppeja Tartinija, Elo Peroci in Karla Destovnika Kajuha. V kratkem kulturnem programu so nastopili dekliška vokalna skupina, plesalci in glasbeniki. Program so povezovali voditeljski pari, nagovorila nas je tudi ravnateljica Bernardka Sopčič.
Zelo smo uživali v prireditvi Šola ima talent, ki je letos potekala kot evrovizija. Učenci in učitelji smo se kar težko odločili za najboljšo točko (vsi so se maksimalno potrudili), ki smo jo prvič določili s pomočjo elektronskega glasovanja. Z glavno nagrado - torto - so se posladkali v 9. c, ki so nas nasmejali s koreografijo na pesem Cik cak.
Zelo smo uživali v prireditvi Šola ima talent, ki je letos potekala kot evrovizija. Učenci in učitelji smo se kar težko odločili za najboljšo točko (vsi so se maksimalno potrudili), ki smo jo prvič določili s pomočjo elektronskega glasovanja. Z glavno nagrado - torto - so se posladkali v 9. c, ki so nas nasmejali s koreografijo na pesem Cik cak.
19. in 20. DECEMBER 2022
PRAVLJIČNO-GLASBENO PRESENEČENJE
Za vse učence od 1. do 5. razreda, tudi na POŠ Andraž, smo pripravili pravljično-glasbeno presenečenje. Najprej sem knjižničarka prebrala kratko pravljico Zajčji oz. Veveričji božič iz knjige Božič, božič K. Kasparavičiusa. V pripovedovanju so sodelovale učenke, ki obiskujejo izbirni predmet znakovni jezik. Dele pravljic so odkretale, ob koncu pa vse učence naučile tri pozdrave: Vesel božič! Srečno novo leto! in Lepe praznike!
Sledilo je glasbeno presenečenje. Učenci so se z učiteljico glasbene umetnosti Mijo Novak naučili pesmico Dimnikar. Najprej so se naučili besedilo, nato pa ga dopolnili s ploskanjem in petjem.
Za konec je učencem prebrala pravljico Snežkina božična želja oz. Snežkino božično darilo še ravnateljica Bernardka Sopčič.
Sledilo je žrebanje - v vsaki generaciji smo izžrebali enega dečka in eno deklico. Odgovoriti sta morala na tri vprašanja v povezavi s pravljicama in pesmico Dimnikar. Vsi so uspešno odgovorili in prejeli sladko-zabavno darilo. Ravnateljica je poskrbela, da so se posladkali še preostali gledalci.
Sledilo je glasbeno presenečenje. Učenci so se z učiteljico glasbene umetnosti Mijo Novak naučili pesmico Dimnikar. Najprej so se naučili besedilo, nato pa ga dopolnili s ploskanjem in petjem.
Za konec je učencem prebrala pravljico Snežkina božična želja oz. Snežkino božično darilo še ravnateljica Bernardka Sopčič.
Sledilo je žrebanje - v vsaki generaciji smo izžrebali enega dečka in eno deklico. Odgovoriti sta morala na tri vprašanja v povezavi s pravljicama in pesmico Dimnikar. Vsi so uspešno odgovorili in prejeli sladko-zabavno darilo. Ravnateljica je poskrbela, da so se posladkali še preostali gledalci.
2.-21. DECEMBER 2022
PREDSTAVITEV PORTALA SBIBLOS
Vsem učiteljem in učencem 3. triletja smo predstavili platformo sBiblos, ki omogoča brezplačno izposojo elektronskih knjig za domače branje. Uporaba je omogočena vsem članom knjižnice z urejenim profilom v sistemu COBISS.
Učenci si lahko izposodijo največ 3 e-knjige hkrati. Vsaka e-knjiga je na voljo 30 dni od dneva izposoje. Na mesec si je mogoče izposoditi 10 e-knjig. Izposoja e-knjig je brezplačna. Elektronske knjige lahko učenci berejo na različnih napravah - pametnih telefonih, tablicah, osebnih računalnikih in bralnikih. |
Podrobnejše informacije so dostopne
na spletni strani https://www.sbiblos.si/ |
18. NOVEMBER 2022
KNJIŽNICA IN ČEBELICE
Zaradi naravoslovnega dne, ki ga za vse učence naše šole prirejamo 18. 11., je v knjižnici nastala razstava knjig o čebelah. Petošolki Neža in Tia sta knjižnico okrasili z mislimi o čebelah, pripravili pa sta tudi pogrinjek - idejo, ki jo lahko porabimo za slovenski tradicionalni zajtrk.
Njam in dober tek! |
14.-18. NOVEMBER 2022
NAŠA MALA KNJIŽNICA
Učenci prvega triletja so obiskali šolsko knjižnico, kjer jih je pričakalo šest novih knjig iz projekta Naša mala knjižnica. Narisali smo znak projekta - barvito sovico s knjigo, si narisali oz. napisali naslove knjig, nato pa so si učenci samostojno ogledovali knjige. Knjige so morali tudi oceniti, kako so jim všeč.
Komaj čakamo, da se lotimo branja! |
8. NOVEMBER 2022
V GAJINEM SVETU 2
Učenci od 4. do 9. razreda so si danes v Kulturnem domu na Polzeli ogledali izvrsten slovenski film Gajin svet 2, ki nas je pritegnil z zabavno, napeto zgodbo, odličnimi igralci in raznovrstnimi sporočili. Eno od teh sporočil opozarja tudi na pasti svetovnega spleta. Za učence 2. triletja je Zavod Vsak po projekciji filma pripravil kratko delavnico o tem, kako komuniciramo na spletu, kaj je to digitalni odtis in kako ga lahko zmanjšamo, za konec pa smo izvedeli, da smo za svoje obnašanje na spletu odgovorni predvsem sami.
|
24.-28. OKTOBER 2022
V TISKARNI PRIMOŽA TRUBARJA
Učenci od 1. do 5. razreda so v tem tednu obiskali šolsko knjižnico, kjer so si v "tiskarni Primoža Trubarja" natisnili ime tega pomembnega Slovenca. Četrtošolci in petošolci so si natisnili le začetnici ter si prebrali in zapisali nekaj zanimivosti o Primožu Trubarju. Najbolj zanimiva se jim je zdela uganka, pri kateri so prepoznavali slovenska narečja in ugotovili tudi, da bi danes Trubar govoril v dolenjskem narečju.
Prvošolci, drugošolci in tretješolci pa so najbolj uživali v tiskanju imena in priimka našega velikega reformatorja.
Prvošolci, drugošolci in tretješolci pa so najbolj uživali v tiskanju imena in priimka našega velikega reformatorja.
14. OKTOBER 2022
KULTURNI DAN ZA PRVOŠOLCE
Petek so učenci prvega razreda z učiteljicami preživeli kulturno. Obiskali so Občinsko knjižnico na Polzeli, kjer jim je knjižničarka Irena Štusej povedala čudovito pravljico o siromaku in zlati krogli. Pokazala jim je tudi spominsko sobico Neže Maurer, nad katero so bili zelo navdušeni. Na poti iz knjižnice so zavili na obisk v vrtec, kjer so se fotografirali v jesenskem fotokotičku, našel pa se je tudi kakšen pečen kostanj za lačne želodčke.
V razredu so učenci predstavljali svoje najljubše knjige. Povabljeni pa so bili tudi v šolsko knjižnico, kjer so jih pričakali slovenski knjižni junaki. Z njimi so se igrali in opravljali različne naloge. Čas je kar prehitro minil.
V razredu so učenci predstavljali svoje najljubše knjige. Povabljeni pa so bili tudi v šolsko knjižnico, kjer so jih pričakali slovenski knjižni junaki. Z njimi so se igrali in opravljali različne naloge. Čas je kar prehitro minil.
13. OKTOBER 2022
BRANJE ZA MIR IN HARMONIJO
V mednarodnem mesecu šolskih knjižnic, ki poteka letos pod geslom "Za globalni mir in harmonijo", smo v knjižnico povabili učence 4. c z učiteljico Mijo Bastl.
Učenci so najprej prisluhnili pravljici Piret Raud Morje, nato pa poskusili povezati vsebino knjige z geslom letošnjega meseca šolskih knjižnic. Odlično jim je uspelo, saj smo iz njihovih likovnih umetnin v knjižnici pripravili mini razstavo. Razstava je na ogled tudi v spodnji galeriji. Uživajte! |
7. OKTOBER 2022
KULTURNI DAN "KULTURNI SPOMENIKI IN USTANOVE"
Tretješolci so se danes podali na potep po Polzeli, na katerem so si ogledali kulturne spomenike in kulturne ustanove. Spremenili so se v turistične vodnike in jih predstavili drug drugemu. Obiskali so tudi Občinsko knjižnico na Polzeli, kjer jih je sprejela knjižničarka Renata Novak. Predstavila jim je zgodovino knjižnice, ob koncu obiska pa so si ogledali film o Komendi. Spet smo imeli srečo, saj smo ob obisku knjižnice naleteli na gospo Mojco Korošec, ki je v filmu nastopala kot slikarka. Povabila nas je še, da si ogledamo razstavo slik, na katerih so predstavljeni polzelski kulturni biseri.
Učenci so obiskali tudi gostilno Cizej, kjer so iz ust lastnika Marka Cizeja izvedeli, da je bila včasih gostilna tudi prostor za srečevanje kulturnikov, v njej pa sta delovali tudi knjižnica in šola. Kot je v gostilni v navadi, so nas tudi prijazno postregli s pijačo. Z veseljem spet pridemo!
Učenci so obiskali tudi gostilno Cizej, kjer so iz ust lastnika Marka Cizeja izvedeli, da je bila včasih gostilna tudi prostor za srečevanje kulturnikov, v njej pa sta delovali tudi knjižnica in šola. Kot je v gostilni v navadi, so nas tudi prijazno postregli s pijačo. Z veseljem spet pridemo!
6. OKTOBER 2022
KULTURNI DAN "BEREMO SKUPAJ"
V mesecu, ko poteka vseslovenska istoimenska akcija za spodbujanje branja "Beremo skupaj", smo si z drugošolci in njihovimi učiteljicami privoščili kulturni dan. Obiskali smo Občinsko knjižnico na Polzeli, kjer nam je knjižničarka Renata Novak predstavila knjižnico, nato pa prebrala duhovito pravljico Nine Mav O kraljeviču, ki ni maral brati. Zelo so nas navdušile ilustracije Suzi Bricelj. Knjigo priporočamo vsakemu, ki ni najbolj navdušen nad branjem!
Učenci so obiskali tudi šolsko knjižnico, kjer so spoznavali slovenske knjižne junake: Mačka Murija, Muco Copatarico, Modrega medvedka, Pedenjpeda, Sovico Oko, Zvezdico Zaspanko, Pikija Jakoba, Mojco Pokrajculjo in Kekca. Pri vsakem junaku so imeli različne naloge: sestavljanke, spomin, igre na računalniku, izpolnjevanke, risarske naloge, ob katerih so seveda tudi veliko brali.
V razredu so se z učiteljicami pogovarjali o knjigah, predstavljali svoje najljubše pravljice in pripovedovali knjige za bralno značko.
Imeniten dan s knjigami in knjižnimi junaki je za nami!
Učenci so obiskali tudi šolsko knjižnico, kjer so spoznavali slovenske knjižne junake: Mačka Murija, Muco Copatarico, Modrega medvedka, Pedenjpeda, Sovico Oko, Zvezdico Zaspanko, Pikija Jakoba, Mojco Pokrajculjo in Kekca. Pri vsakem junaku so imeli različne naloge: sestavljanke, spomin, igre na računalniku, izpolnjevanke, risarske naloge, ob katerih so seveda tudi veliko brali.
V razredu so se z učiteljicami pogovarjali o knjigah, predstavljali svoje najljubše pravljice in pripovedovali knjige za bralno značko.
Imeniten dan s knjigami in knjižnimi junaki je za nami!
3.-9. OKTOBER 2022
TEDEN OTROKA "SKUPAJ SE IMAMO DOBRO"
V tednu otroka pripravljamo na OŠ Polzela pester program dejavnosti, razpisujemo pa tudi literarni in fotografski natečaj na temo “Skupaj se imamo dobro”.
|
1.-31. OKTOBER 2022
MEDNARODNI MESEC ŠOLSKIH KNJIŽNIC
Tudi letos se pridružujemo mednarodnemu mesecu šolskih knjižnic, katerega glavni namen je opozarjati na pomen šolskih knjižnic v življenju vsakega učenca.
Akcija poteka pod sloganom BRANJE ZA GLOBALNI MIR IN ŽIVLJENJE V HARMONIJI. Prav ta trenutek se veliko držav po svetu sooča s hudimi razmerami. Nedvomno sta mir in življenje v harmoniji potrebna vsem. Branje nam pomaga razumeti in podpirati drug drugega. Prebiranje in pripovedovanje resničnih zgodb in doživetji je vodilo do večjega razumevanja in sočutja na našem skupnem planetu. Le skupaj soustvarjamo mir in življenje v harmoniji. |
V mesecu oktobru naj bo tudi naša šolska knjižnica
oaza miru, strpnosti in razumevanja med vsemi. |
30. SEPTEMBER 2022
ODPRTJE PRENOVLJENE HIŠE NEŽE MAURER
Udeležili smo se svečanega odprtja prenovljene rojstne hiše naše rojakinje, priznane pesnice Neže Maurer. V programu, ki ga je povezovala Jolanda Železnik, direktorica Medobčinske splošne knjižnice Žalec, so nastopili tudi učenci naše šole. Pod vodstvom zborovodkinje Mije Novak so zapeli nekaj uglasbenih pesmi Neže Maurer. Dopolnili so jih mladi recitatorji pod vodstvom učiteljic Marije Kronovšek in Mojce Cestnik. Hči Neže Maurer - Eva Škofič Maurer je z županom Jožetom Kužnikom prerezala trak in tako slavnostno odprla prenovljeno hišo. Za mojstrsko prenovo so poskrbeli delavci gradbenega podjetja Remont pod budnim očesom Zavoda za varstvo kulturne dediščine Celje.
|
Naši učenci so nastopili tudi na dnevih odprtih vrat, do hiše v Kopanku so se s Polzele podali tudi planinci in taborniki.
|
24. SEPTEMBER 2022
35 let turizmu pomaga lastna glava
Ob 35-letnici vseslovenskega projekta Turizmu pomaga lastna glava je Občina Polzela priredila slovesnost v spomin na prvi otroški turistični festival, ki se je 1987 odvijal na Polzeli. Osrednja gostja prireditve je bila Manca Košir, ki je bila tudi idejni vodja festivala.
Pobudo za prireditev so dali soustvarjalci prvega filma o Polzeli, ki je nastal v produkciji Igorja Pungartnika in Robija Zoffla, scenarij zanj pa so napisali takratni osnovnošolci Andreja Basle, Olga Jezernik in Aleš Romih z mentorico Valerijo Pukl. Ob 35-letnici so film digitalizirali in je bil na ogled na prireditvi. Filmu je sledila okrogla miza, na kateri so udeleženci razpravljali o prvih turističnih začetkih, dotaknili pa so se tudi sodobnosti. Moderatorki Andreji Basle so se pridružili novinarka Manca Košir, dolgoletna mentorica novinarsko-literarnega krožka in nekdanja ravnateljica Valerija Pukl, mentorica likovnega krožka Regina Mratinkovič, nekdanji članici novinarskega krožka Tanja Cizej Baletič in Natalija Pilko, vodja TIC Polzela Damjan Jevšnik in devetošolka Klara Jug. Zbrane je nagovoril tudi župan Jože Kužnik, ki je nakazal nove smeri razvoja turizma, ogledali pa smo si tudi sodoben film Polzela, mesto na podeželju. Prireditev so sklenili pevci OŠ Polzela z zborovodkinjo Mijo Novak ter Tanja Cizej Baletič z legendarno pesmijo Slovenija, moja dežela. Ob prireditvi smo pripravili tudi razstavo o prvih začetkih turističnega delovanja na Osnovni šoli Polzela s številnimi zanimivimi publikacijami, nismo pa pozabili tudi na raziskovalne naloge, s katerimi učenci naše šole še vedno sodelujejo v projektu Turizmu pomaga lastna glava. |
24. SEPTEMBER 2022
ŠPORT ŠPAS
Po dveh letih smo spet priredili dogodek Šport špas - tradicionalno druženje vseh generacij. Osrednja pozornost je bila namenjena teku učenk in učencev, s čimer smo dopolnili tudi dobrodelno občinsko prireditev Malteški tek - tej po hmeljskih poteh. Dogajanje so popestrila številna lokalna društva, ki so predstavljala svoje delo. Pridružili so se nam reševalci, planinci, kinologi, vojaki, potapljači, gobarji, jamarji, pa tudi številni starši. Kuharice so nas razvajale s kokicami, pijačo in okusnim krompirjem. Prireditev smo sklenili s podelitvijo priznanj najboljšim tekačem.
|
8. SEPTEMBER - 9. OKTOBER 2022
NACIONALNI MESEC SKUPNEGA BRANJA
V letošnjem letu je rdeča nit Nacionalnega meseca skupnega branja misel irskega pisatelja in politika Richarda Steela (1672–1729), ki poudarja povezanost med umom in telesom, med gibanjem, športom in duševnim razvojem:
»Branje je za duha to, kar je telovadba za telo.« Na šoli se bomo držali priporočil projekta in najmanj 15 minut tiho ali glasno brali vsak dan. Branje zelo dobro vpliva na našo večjo izobraženost in pismenost. V šolski knjižnici bodo učenci v septembru:
|
1. SEPTEMBER 2022
GLASBENO PRESENEČENJE NA PRVI ŠOLSKI DAN
Prvi šolski dan se je za učence od 2. do 9. razreda pričel s presenečenjem.
Po kratkem uvodu ravnateljice Bernardke Sopčič je pred nas stopil glasbenik, kantavtor in kitarist Adi Smolar. Zapel nam je nekaj svojih najbolj znanih pesmi, kot so Ne ne grem v šolo, Rolica papirja, Bog ne daj, da bi crknu televizor ... Na srce nam je položil, naj spoštujemo znanje, naj se z veseljem učimo in predvsem, da smo prijazni drug z drugim. Super uvod v novo šolsko leto. Adi Smolar pa je izdal tudi nekaj knjig, ki so v septembru na ogled v šolski knjižnici. Najbolj nam je pri srcu slikanica Rolica papirja. |
Foto: Klara Jug, 9. r.
|
16. in 21. JUNIJ 2022
VRTEC NA OBISKU
Predšolski oddelki vrtca so obiskali šolsko knjižnico. Malo zato, ker so radovedni, malo zato, ker jo bodo jeseni pričeli obiskovati. Najprej so si jo na hitro ogledali, nato pa prisluhnili Pujsi Pepi. Zelo smo se zabavali z zvoki iz zgodbice Ločevanje odpadkov, nato pa pomagali Pujsi Pepi pospraviti odpadke v prave zabojnike. Na koncu smo šteli predmete in osebe iz zgodbice ter številke tudi zapisali. Uživali smo!
8.-24. JUNIJ 2022
KNJIŽNICA POČASI ZAPIRA SVOJA VRATA
Ob izteku šolskega leta morajo učenci vrniti komplet izposojenih učbenikov in izposojene knjige v šolsko knjižnico. Izposojene učbenike in knjige učenci vračajo v spremstvu učiteljev ali razrednikov v šolsko knjižnico po vnaprej določenih urnikih.
|
7. JUNIJ 2022
ZOOM SREČANJE S PISATELJEM ZA ZLATE BRALCE
Na povabilo Društva Bralna značka Slovenije smo v šolski knjižnici organizirali zoom srečanje z mladinskim pisateljem Damijanom Šinigojem. Pogovor z njim je vodila dr. Gaja Kos. Po intervjuju je ravnateljica Bernardka Sopčič zlatim bralcem izročila knjigo Damijana Šinigoja Kjer veter spi, ki jo vsem zlatim bralcem - devetošolcem podarja Društvo Bralna značka Slovenije.
6. JUNIJ 2022
KULTURNI DAN V ŽALCU IN CELJU
Sedmošolci so obiskali Medobčinsko splošno knjižnico v Žalcu, kjer so jim knjižničarji v sklopu državnega projekta Rastem s knjigo razkazali prostore knjižnice, pokazali, kako se iščejo informacije v COBISS+, jim pokazali nekaj zakladov domoznanskega oddelka in jim ob koncu obiska razdelili knjige Vinka Moderndorferja Jaz, Andrej. Ogledali so si še Savinovo hišo, nato pa se odpeljala v Celje na ogled predstave Kozlovska sodba v Višnji gori. Tam so se jim pridružili tudi petošolci, ki so čas pred predstavo izkoristili za branje Jurčičeve mojstrovine in ponovitev bontona v gledališču.
30. maj 2022
IZLET Z USPEŠNIMI UČENCI
Učence, ki so med šolskim letom dosegli srebrna in zlata priznanja na državnih tekmovanjih oz. bili nagrajeni na različnih natečajih, smo 30. 5. 2022 razveselili z izletom v Ljubljano. Dan smo preživeli v Woop centru, kjer smo najprej preizkusili trampoline. Po kosilu so se učenci preobuli v bowling čevlje in pričeli podirati keglje. Sledili sta še dve aktivnosti: mlajši so si nadeli posebna očala, s katerimi so se preselilil v navidezni svet. Starejše smo zaklenili v sobe pobega, od koder se jim je vsem uspelo rešiti tako ali drugače. Vsi so bili nad obiskom zelo navdušeni.
23. -31. maj 2022
EKOBRALNA ZNAČKA
Z učenci 1. triletja in 4. razreda smo v šolski knjižnici brali za ekobralno značko.
|
Knjiga Zabava z odpadki je izšla pri založbi DZS.
|
11. maj 2022
mesec branja sklenili s podelitvijo bralnih priznanj
V letošnjem tradicionalnem mesecu knjige in branja so aprila učenci prvega triletja brali pravljice Ele Peroci, spoznali našo imenitno pravljičarko in tako počastili 100-letnico njenega rojstva. Za učence drugega in tretjega triletja pa smo v sodelovanju z Mladinsko knjigo pripravili obsežno razstavo o naši najstarejši otroški knjižni zbirki Sinji galeb, ki je letos praznovala 70 let obstoja.
11. maja smo sezono branja sklenili s podelitvijo bralnih priznanj 421 učencem naše šole, med katerimi smo posebej ponosni na 30 devetošolcev, ki so bili zvesti branju za bralno značko vseh devet let šolanja. V prvem triletju je za bralno značko bralo kar 96 % učencev, v 2. triletju je bralcev 67 %, najmanj pa v 3. triletju - 48 %. Za bralno značko raje berejo deklice (79 %) kot dečki (58 %). K branju za bralno značko na šoli spodbuja kar 21 mentoric. |
V 3. a-razredu smo v mesecu aprilu vsak dan brali prvih deset minut pouka. Najprej smo brali vsak svojo knjigo, nato nam je knjigo Drejček in trije Marsovčki brala še učiteljica v nadaljevanjih. Vsak dan so bile v njej nove prigode in pustolovščine. Zgodba je bila zelo napeta. Vsak dan smo komaj čakali na razplet zgodbe in zanimalo nas je, kaj se bo zopet zanimivega zgodilo. Marisa Razgoršek, 3. r.
|
5. in 9. MAJ 2022
NORVEŠKA "SOBA POBEGA"
Letos smo v sklopu projekta Evropska vas spoznavali Norveško. V knjižnici smo za šestošolce pripravili igro soba pobega, v kateri so morali s pomočjo treh različnih besedil (o Norveški, o trolih in o norveški pisateljici Marii Parr) ugotoviti kodo ključavnic na škatlah in se tako prebiti do novih nalog oz. do končne nagrade.
Stranski učinek - veliko novih informacij o Norveški. Bilo je zelo zabavno in učenci so "brali kot nori", da bi čim prej prišli do rešitve. |
25.-26. APRIL 2022
PRED PRAZNIKI O OSAMOSVOJITVI SLOVENIJE
Devetošolci so z učiteljico zgodovine pred prazniki obiskali šolsko knjižnico. Ko so se razdelili v skupine, so s pomočjo različnih knjižnih virov preučevali pet tem, povezanih z osamosvojitvijo Slovenije (osebnosti, 10-dnevna vojna, Slovenija po osamosvojitvi, dogodki v Sloveniji in dogodki v svetu). Vsaka skupina je oblikovala kratek povzetek v skupni elektronski prosojnici in ga ob koncu ure predstavila. Elektronske zapiske, ki jih je učiteljica naložila v spletno učilnico, bodo učenci uporabili tudi za ponavljanje pred testom.
|
Knjižni viri v kombinaciji z računalnikom = znanje!
|
12. APRIL 2022
ČE NE BOMO BRALI, NAS BO POBRALO ...
... je nekoč zapisal slovenski pesnik Tone Pavček.
Tudi staršem prvošolcev smo pod tem motom pripravili roditeljski sestanek, na katerem smo se posvetili pomenu branja. Knjižničarka sem obiskala vsak oddelek posebej. Staršem sem spregovorila o tem, da je pri branju zelo pomemben zgled, da imajo otroci doma dovolj "materiala" za branje (kakšno svojo revijo, knjigo), da skupaj obiskujejo knjižnice, knjigarne, da berejo kjerkoli (v trgovini, na izletu, pri sestavljanju pohištva ...) in da jim, dokler želijo otroci, berejo zvečer pred spanjem. Branje mora biti tudi zabavno! Ali poznate, npr. ime najdaljše ulice v Sloveniji?
|
Več o pomenu branja v zloženki Društva Bralna značka Slovenije.
|
8.-22. APRIL 2022
RAZSTAVA OB 70-LETNICI KNJIŽNE ZBIRKE SINJI GALEB
Šestošolci Jure Andročec, Ela Cizej, Ajda Čremožnik, Marko Šolajič, Loriana Turnšek in Naya Vidmar so od sredine marca pripravljali razstavo najstarejše knjižne zbirke za mladino na Slovenskem. Najprej so v knjižnici vse knjige poiskali po računalniškem katalogu COBISS+, jih poiskali na policah, opremili s številkami iz zbirke ter jih razvrstili od najstarejše do najmlajše. Nato so jih uredili še v avli naše šole, kjer je razstava na ogled do 22. aprila.
Pred ogledom razstave smo prebrali članek iz otroškega časopisa Časoris. Ob razstavi so pripravili tudi nagradno izpolnjevanko, ki jo vodeno rešujejo učenci 2. in 3. triletja. Ob izpolnjevanki jim šestošolci povedo marsikaj zanimivega o knjižni zbirki:
- da je v zbirki izšlo že več kot 350 naslovov,
- da zbirka letos praznuje 70 jubilej,
- da je ustanovitelj zbirke Ivan Minatti,
- da je danes urednica zbirke Alenka Veler,
- da so knjige napisali številni slovenski in tuji pisatelji,
- da knjige govorijo o najrazličnejših temah, vsem pa je skupno, da so napete, zanimive, navdušujoče,
- da so pri knjigah sodelovali različni prevajalci in ilustratorji,
- da smo v naši šolski knjižnici našli kar 184 naslovov knjig iz te priljubljene zbirke,
- da je Nayin sorodnik šoli za razstavo posodil prvo knjigo iz zbirke Mladost v džungli ...
5.-10. APRIL 2022
PRISEDITE K MOJI MIZICI
V mesecu knjige in branja smo v šolsko knjižnico povabili učence 1. triletja. V letošnjem letu namreč praznujemo 100-letnico rojstva imenitne slovenske pravljičarke Ele Peroci.
Učenci so si v knjižnici ogledali mini razstavo njenih slikanic in knjig. Posebej smo se ustavili ob Muci Copatarici, ki so jo vsi že brali z učiteljicami. Omenili smo tudi Moj dežnik je lahko balon, ki jo pri nas za domače branje berejo tretješolci. Nismo pozabili tudi na Hišico iz kock - predstavo so učencem odigrale učiteljice iz podaljšanega bivanja decembra 2021. Z učenci 3. razreda smo brali prispevek o Eli Peroci iz otroškega spletnega časopisa Časoris. V slikanicah Ele Peroci smo poiskali imena ilustratork, ki si opremile njene pravljice. V besedilu smo tudi poiskali besedo rahločuten in pojasnili, zakaj so pravljice Ele Peroci rahločutne. Z učenci 1. in 2. razreda smo prav tako spoznali Elo Peroci in njene pravljice. Zelo smo uživali ob pravljici Stara hiša št. 3. Ker so imeli prvošolci tehniški dan, smo se lotili izdelave papirne hišice. Pokukajte tudi v gradivo, ki je nastalo ob 100-letnici rojstva naše pisateljice Prisedite k moji mizici. |
|
6. APRIL 2022
VRTEC NA OBISKU
Knjižnico so obiskali otroci iz vrtca skupaj z vzgojiteljicami Petro Vešligaj, Apolonijo Železnik in Tanjo Voga Rovšnik. Najprej so poimenovali različne knjižne junake. med njimi je bila tudi Muca Copatarica. Skupaj smo prebrali pravljico, medtem pa na tla knjižnice postavili vasico s hišicami, ki so imele rdeče strehe in zelena polkna. Poiskali smo še otroke in jih odpeljali k Muci Copatarici. Ob koncu smo pravljico še enkrat ponovili tako, da smo razvrstili prizore iz pravljice od začetka do konca. Za konec so si otroci izbrali knjigo, ki jo bodo brali v vrtcu. Izbrali so Kekca. Pa tudi pobarvanko Muce Copatarice so odnesli s sabo in še načrt za papirno Muco Copatarico.
|
4. APRIL 2022
PREDSTAVA TISTA O BOLHAH NAVDUŠILA
Za učence 1. triletja in POŠ Andraž smo pripravili kulturni dan "Gremo v gledališče". Preden smo se odpravili v Slovensko ljudsko gledališče v Celju, smo se pogovorili predstavi in o bontonu - obnašanju v gledališču. Po malici smo se odpeljali v Celje, kjer smo si ogledali predstavo Tista o bolhah.
Hudomušna predstava je navdušila najmlajše gledalce. Najbolj so jim bili všeč igralci in njihovi pisani kostumi ter scena. |
Učenci iz Andraža so o predstavi zapisali ...
- Včeraj smo se imeli lepo. Bili smo v gledališču. Gledali smo tisto o bolhah. Timotej Švajgel, 1. d
- Preden smo šli v gledališče, smo se pogovarjali o bontonu v gledališču. Nato smo pojedli malico in se odpravili na pot. Peljali smo se z avtobusom. Potem smo prišli do gledališča. Gledali smo predstavo Tista o bolhah. V predstavi se je zgodilo, da je muca kraljica odpustila služabnika. Vmes so ugasnili luči. Takrat so plesale bolhe. Ta dan mi je bil všeč. Julija Rosenstein, 2. d
- Sedeli smo v parterju. Mačja kraljica je imela veliko rit. Gledalcev je bilo veliko. Scena je imela ogledalo, dva stola iz nogavic in veliko blazin. Na odru je bila rožnata preproga. Sedeli smo na rdečih žametnih sedežih. Lana Pirec, 2. d
- Všeč mi je bilo, ker je bila predstava muzikal. Scena je bila lepa in pisana. Mačja kraljica je imela bolhe, ampak ni verjela. Predstava je bila smešna, naslov je bil Tista o bolhah. Dan mi je bil všeč. Bine Praprotnik, 2. d
- V šoli smo se najprej pogovarjali o bontonu, potem smo se peljali v gledališče. Gledali smo Tista o bolhah. Vedli smo se kulturno. Ko je bilo predstave konec, smo se peljali v šolo. Imeli smo kosilo, potem je bil podaljšek. Doma sem povedal, kaj se je dogajalo v predstavi. Povedal sem, da so prišli zdravniki. Kraljica jih je vse odpustila. Tretji zdravnik je prinesel kremo. Ko se je z njo namazala, so ji izpadli lasje. Zato ga je odpustila. Odpustila je tudi svojega zadnjega podložnika. Na koncu se je kraljica sprijaznila, da ima bolhe. Rene Ćurković, 2. d
- Včeraj smo bili v Celju. Gledali smo predstavo Tista o bolhah. Bolha je skočila na muco. Muca se je čohala. Lucy Klinar, 1. d
- Včeraj smo šli v Celje. In v Celju smo šli v gledališče in v gledališču smo gledali predstavo Tista o bolhah. Med predstavo so ugasnili luč in bolhe so začele plesati. Ustrašila sem se, ko je mačkon poknil tulec s konfeti. Tia Jelen, 1. d
- Včeraj smo bili v gledališču. Všeč mi je bilo, ko je maček počil s tulcem. Iz njega so poleteli konfeti. Predstava mi je bila všeč, ker je bila muzikal. Po predstavi smo šli nazaj v šolo. Ta dan mi je bil všeč. Tina Blagotinšek, 2. d
2.-23. APRIL 2022
MESEC KNJIGE IN BRANJA 2022
|
Poslanico ob letošnjem 2. aprilu - Mednarodnem dnevu knjig za otroke je pripravil kanadski pisatelj Richarda Van Camp. Naj vas navdihne tudi poslanica predsednika Bralne značke Slovenije Marka Kravosa
28. MAREC 2022
KULTURNI DAN "GREMO V GLEDALIŠČE"
Za učence 6., 8. in 9. razreda smo priredili kulturni dan, ki smo ga poimenovali Gremo v gledališče. Prvi dve šolski uri smo namenili branju slikanice Josipa Jurčiča Kozlovska sodba v Višnji Gori in pogovoru o tej znameniti Jurčičevi humoristični pripovedi. Dodobra smo spoznali glavne junake in njihova dejanja. Pred odhodom v gledališče smo še na kratko ponovili, kako se obnašamo na kulturnih prireditvah. V Slovenskem ljudskem gledališču v Celju nas je čakala imenitna predstava Kozlovska sodba v Višnji Gori v novi preobleki. Navdušeni smo bili nad sodobno priredbo, igralci, dinamičnim dogajanjem, glasbo in songi ter domiselnimi kostumi in sceno. V gledališču je bilo prijetno tudi zato, ker ga že zelo dolgo nismo obiskali.
|
23.-25. 3. MAREC 2022
PRIPRAVE NA TEKMOVANJE MEHURČKI
Učenci 1., 2. in 3. razreda so obiskali knjižnico, kjer smo sklenili priprave za tekmovanje Mehurčki, ki bo na šoli potekalo 29. 3. 2022.
Učiteljice drugo- in tretješolcev so v nadaljevanjih vsem učencem prebrale knjigo Andreja E. Skubica Babi nima več telefona. Ob branju so razložili nekaj neznanih besed in se pogovarjali o književnih junakih. Največ časa so namenili pogovoru o dogodivščinah treh prijateljev. V šolski knjižnici so si učenci najprej ogledali vse knjige iz zbirke Trio Golaznikus. Naslovnice so morali v manjših skupinah povezati s kratkimi povzetki. Ko smo preverili pravilne rešitve, smo se posvetili junakom. Učenci so na kratko opisali glavne književne osebe. Po kratkem zapisu v zvezke smo se pogovorili o ustvarjalni pisni domači nalogi. Učenci 3. c so v knjižnico prinesli ilustracije Tria Golaznikus, ki so na ogled v spodnji galeriji. Prvošolci so v knjižnici skupaj s knjižničarko brali knjigo Jure kvak kvak. Najprej smo ugotovili, da je knjigo napisala pisateljica Saša Vegri. Pri začetnem glasu priimka - črki V - smo v knjižnici na polici, kjer so slikanice, našli knjige Jure kvak kvak. Vsak učenec je odprl svojo knjigo in moral med branjem opraviti kakšno zabavno nalogo. Na koncu je vsak učenec moral odgovoriti še na eno vprašanje iz knjige. Nato so si učenci morali zamisliti, v kaj ali v koga bi se sami najraje spremenili. V zvezkih je bilo opaziti veliko zmajev, princesk, žabic in drugih čudežnih bitij. |
|
17. MAREC 2022
NAGRADE PODELJENE
Razglasili smo nagrajence natečaja in nagradnih ugank, ki smo jih organizirali ob vseslovenskem projektu
Teden pisanja z roko, ki je potekal od 17. do 21. januarja 2022. 18. januarja so vsi učenci lastnoročno pisali besedilo naše himne Zdravljice. V vsakem razredu so izbrali štiri najlepše izdelke, dva od fantov in dva od deklet. Hodnik predmetne stopnje že krasi razstava izbranih zapisov. Razstavo je oblikovala učiteljica Urška Juhart. Zdravljice dopolnjujejo likovne umetnine učencev iz oddelkov podaljšanega bivanja, ki jih je zbrala učiteljica Angelika Urbanc. V jedilnici šole smo vsem učencem zastavili še dve nagradni nalogi. Pri prvi so se morali učenci podpisati z imenom in priimkom Franceta Prešerna. Nagrado za najlepši Prešernov podpis je prejel Teo Skutnik iz 9. a. Pri drugi nagradni nalogi so učenciprepoznavali pisave učiteljic, ki so ročno zapisale kitice Prešernovega Povodnega moža, posebej za predmetno in posebej za razredno stopnjo. Nagrajenka na predmetni stopnji je Lia Herman iz 8. č, nagrajenka na razredni stopnji pa Ula Adamič iz 5. c. Vsem piscem Zdravljic in nagrajencem iskreno čestitamo. |
|
24. februar 2022
BEREMO SKUPAJ
Z učenci 4. c in 5. a ter njunima razredničarkama smo obiskali Občinsko knjižnico na Polzeli. Po kratkem pogovoru s knjižničarko Renato Novak so si učenci izbrali poljubno knjigo za domače branje. Počitnice bodo ravno pravšnje tudi za branje zanimivih knjig. Po počitnicah bodo učenci knjigo predstavili s pomočjo urejevalnika besedil oz. bodo pripravili elektronske prosojnice. S tem obiskom smo letos sklenili projekt Beremo skupaj, ki ga že trinajsto leto zapored izvajamo v sodelovanju s splošno knjižnico.
|
|
15.-21. februar 2022
BEREMO V PROJEKTU NAŠA MALA KNJIŽNICA
Drugo-, tretje- in četrtošolci so obiskali šolsko knjižnico, kjer so prisluhnili pravljicama iz projekta Naša mala knjižnica. Drugošolci so trepetali z veveričkom Skokcem in vrančkom Krakcem ob knjigi Bavbav Benasa Berantsa.
Tretje- in četrtošolci pa so razmišljujoče sledili zgodbi Asie Olejarczyk Jeti, v katerega nihče ni verjel. Branje smo končali s pogovorom o strahu in zaupanju vase. Učenci so v razredih nadaljevali ob Ustvarjalnikih, v katerih so reševali zanimive naloge. |
31. JANUAR - 4. februar 2022
V ZNAMENJU KULTURNEGA PRAZNIKA
Četrtošolci so v ponedeljek, 31. 1., v knjižnici brali zgodbo Čudežna noč, ki pripoveduje o nastanku Zdravljice. V knjigi Skrivnostni svet Slovenije jo je zapisala Mira Delavec Touhami. V besedilu so poiskali oz. razložili nekaj zanimivih besed (Prešeren, Slovenci, krajcar, Zdravljica, cenzura ...). Ogledali so si tudi novo izdajo Povodnega moža, ki jo je ilustriral Peter Škerl, in jo primerjali z izdajo, ki jo je ilustrirala Jelka Reichman. Za konec so učenci oblikovali miselni vzorec o Francetu Prešernu in ga dopolnili s podatki iz različnih knjig.
V petek, 4. 2., smo na virtualni proslavi ob slovenskem kulturnem prazniku podelili pohvale in pohvale s knjižnimi nagradami najuspešnejšim učencem, ki so sodelovali na šolskem natečaju ob tednu otroka Razigran uživaj dan!, ki smo ga razpisali 2021. Podrobnosti so zapisane v šolskem spletnem glasilu. |
Nad novimi ilustracijami Povodnega moža smo bili presenečeni in navdušeni.
|
27. JANUAR 2022
ODEJA ZA ANDERSENOVO KRALJIČNO
18. JANUAR 2022
teden pisanja z roko
Naša šola se je letos prvič pridružila vseslovenskemu projektu Teden pisanja z roko, ki poteka od 17. do 21. 1. 2022. V torek, 18. 1., smo na šoli izpeljali dve uri kulturnih vsebin, pri katerih smo se posvetili pisanju z roko. Uvodoma je vse učence nagovorila ravnateljica Bernardka Sopčič. Ker je letošnja tema posvečena razmisleku, zakaj je pisanje tako zelo pomembno za človekov miselni razvoj, smo se najprej z učenci o tem pogovarjali. Ogledali smo si tudi kratek film, v katerem avtorica opozarja na koristnost pisanja z roko. Posvetili smo se tudi nasvetom, kako lahko izboljšamo svojo pisavo.
Nato je vsak učenec lastnoročno zapisal besedilo naše himne Zdravljice. V vsakem razredu so izbrali štiri najlepše izdelke, dva od fantov in dva od deklet. Ob kulturnem prazniku bomo priredili razstavo in razglasili najboljše pisce. Imamo pripravljenih kar nekaj nagrad za po enega fanta in eno dekle iz vsakega triletja, tudi za učence POŠ Andraž. Nato so se učenci posvetili ustvarjanju razglednic – voščilnic ob kulturnem prazniku. Starejši učenci so pisali mlajšim in obratno, npr. učenci 1. a so poslali voščilnice vsem učencem 9. a. Tudi učenci 9. a so napisali za vsakega učenca 1. a voščilnico in jim jo po pošti poslali. Nekateri so se že razveselili čudovitih sporočil s kulturno obarvanimi ilustracijami. Tudi učenci, ki so se zaradi karanten šolali od doma, so uspešno, čeprav na drugačen način, sodelovali pri kulturnih vsebinah. Ko se vrnejo v šolo, bomo njihove voščilnice razposlali, najlepše prepisane Zdravljice pa uvrstili na razstavo. V jedilnici šole smo pripravili razstavo in vsem učencem zastavili še dve nagradni nalogi. Pri prvi so se morali učenci podpisati z imenom in priimkom Franceta Prešerna. Pri drugi so prepoznavali pisave učiteljic, posebej za predmetno in posebej za razredno stopnjo. Izbrane učiteljice so napisale kitice iz Prešernovega Povodnega moža. Naloga je bila zelo zahtevna. Nagrade bomo podelili ob slovenskem kulturnem prazniku. |
|
13.-14. JANUAR 2022
PISALI SMO PISMA
Za uvod v teden pisanja z roko, ki se na naši šoli pričenja naslednji teden, smo s prvošolci in drugošolci v šolski knjižnici pisali pisma.
Najprej so učenci prisluhnili pravljici Mihovo pismo, nato pa smo izbrali enega poštarja in eno poštno uslužbenko. Na pošti si je vsak učenec kupil znamko in pismo, nato pa po svojih močeh napisal in narisal pismo sošolcu ali sošolki. Na pošti so jim pisma opremili z žigom, učenci pa so pismo odnesli v nabiralnik. Medtem ko je poštar zbiral in urejal pisma, so si učenci izposodili knjige. Na koncu je vsak učenec od poštarja prejel pismo. Zelo so se jih razveselili, posebej zaradi prijaznih sporočil. |
Poglej moje pismo!
|
5.-26. JANUAR 2022
ANGLEŠKA BRALNA ZNAČKA
V začetku januarja se bodo četrtošolci, petošolci in šestošolci v šolski knjižnici seznanili s programom za angleško bralno značko. Vsi učenci od 1. do 4. razreda bodo knjige za angleško oz. nemško bralno značko prebirali skupaj z učiteljicami angleščine oz. nemščine (za učence, ki obiskujejo izbirni predmet nemščina). Učenci od 5. do 9. razreda prebirajo knjige za angleško bralno značko samostojno in si jih lahko izposodijo v šolski knjižnici. Tekmovanje za angleško bralno značko jih čaka v marcu.
|
24. DECEMBER 2021
SREČNO 2022
17.-23. DECEMBER 2021
PRAZNIČNO Z NAŠO MALO KNJIŽNICO
V predprazničnem času so vsi učenci od 1. do 5. razreda prisluhnili pravljicama iz projekta Naša mala knjižnica. Učencem od 3. do 5. razreda, tudi učencem POŠ Andraž, je knjigo Kestutisa Kasparavičiusa Medvedovanje prebrala ravnateljica Bernardka Sopčič. Branje je tokrat zaradi zagotavljanja mehurčkov potekalo prek videopovezav. Po branju so učenci reševali naloge iz Ustvarjalnika 2, na vratih učilnic pa jih je pričakalo tudi sladko presenečenje.
Učenci od 1. do 3. razreda pa so obiskali šolsko knjižnico, kjer jih je pričakala pravljica Piret Raud Uho. Ob pravljici smo se igrali igrico "Tok, tok, je uho doma?", se pogovarjali, reševali naloge v Ustvarjalniku 1, si izposodili kakšno knjigo za počitnice, na koncu pa je srečnež prejel nekaj nalepk - sovic, ki so simbol bralnega projekta. Nekoga je doletela tudi čast, da je izbral knjigo iz projekta Naša mala knjižnica, ki jo bo učencem v razredu prebrala učiteljica.
|
|
6.-17. DECEMBER 2021
PROJEKT NAŠA MALA KNJIŽNICA SE PREDSTAVI
Učenci od 1. do 5. razreda, tudi na POŠ Andraž, so obiskali šolsko knjižnico, kjer smo uradno pričeli s projektom Naša mala knjižnica. Najprej so si ogledali znak projekta - sovico s knjigo - se o njem pogovorili in ga tudi narisali v zvezke. Knjižničarka sem jim predstavila knjige. Njihove naslove so si učenci zapisali v zvezke, prvošolci s simboli.
Nato so si ogledali vse knjige, ob njihovih naslovih pa označili tudi, če so jim bile knjige všeč. Skoraj vse knjige so prejele kakšen prijazen simbol - smeška, srček, zvezdico ali kljukico. Ogledali smo si tudi Ustvarjalnike z zanimivimi nalogami, ki jih bomo reševali, ko bomo knjige prebrali. Eno knjigo bomo prebrali že v naslednjem predbožičnem tednu. Za najmlajše smo izbrali pravljico Uho, učencem od 3. do 5. razreda bo pravljico Medvedovanje prebrala ravnateljica. |
|
10. DECEMBER 2021
OBISKALI SMO OBČINSKO KNJIŽNICO NA POLZELI
V sklopu projekta "Beremo skupaj", v katerem pri učencih drugega triletja spodbujamo prostočasno branje in obiskovanje knjižnic, smo z učenci 4. a, 5. b in njihovimi učiteljicami obiskali Občinsko knjižnico na Polzeli. Tam nas je v pogovor o knjigah zapeljala knjižničarka Irena Štusej. Še posebej sta nam bili všeč zgodbici, ki nam ju je pripovedovala. Ob koncu obiska si je vsak učenec izbral poljubno knjigo, ki jo bo najprej prebral, nato pa v računalniški učilnici pripravil predstavitev s pomočjo programov Word in Power point.
|
»Tetica, jaz sem te zdaj prišla!« je vzklik iz pripovedi Toneta Partljiča, ki je v knjigi Zdaj sem te prišla opisal življenjsko zgodbo svoje mame. Z zanimanjem smo ji prisluhnili.
|
25. NOVEMBER 2021
ILUSTRATOR NA OBISKU
V sklopu potujoče razstave Pot knjige je četrtošolce razveselil obisk ilustratorja Davida Krančana. Srečanje z ustvarjalcem je potekalo "hibridno", saj sta dva razreda četrtošolcev zaradi karantene sodelovala prek računalnikov na daljavo.
David Krančan je sebe najprej na kratko predstavil, potem pa ob svojih ilustracijah, ki so pretežno povezane z ustvarjanjem stripov, četrtošolcem razložil, kakšne so osnovne značilnosti stripa. Spregovoril je o različnih oblačkih, ki predstavljajo govor ali misli oseb v stripu. Pokazal je, da strip beremo od leve proti desni in od zgoraj navzdol. Posvetil pa se je tudi vsebini narisanega. Najbolj nas je navdušila njegova narisana "ljubezenska zgodba". Pokazal nam je svoje najbolj znane knjige (nekaj jih imamo tudi v naši knjižnici), ki so prejele tudi nagrade oz. znak zlata hruška, ki ga prejmejo najbolj kakovostne knjige v Sloveniji. Poleg razstave in knjige Pot knjige je s pisateljem Žigo X Gombačem izdal tudi knjigo Skrivnost izginulih črk, ki govori o pomembnosti branja. Ob koncu so učenci ilustratorju namenili zvrhano mero vprašanj in tako potešili svojo radovednost. |
In kaj je ilustrator David Krančan svetoval tistim, ki bi radi ustvarjali stripe?
Na Žan Lukovo vprašanje: "Ali obstaja aplikacija za risanje stripov?" je duhovito odgovoril: "Če želite postati izvrstni risarji stripov, uporabljajte aplikaciji, ki se jima reče svinčnik in papir. |
23. NOVEMBER 2021
PREDSTAVA POT KNJIGE
Ob razstavi Pot knjige so devetošolke, ki obiskujejo izbirni predmet retorika, Ivana Lesjak, Brina Butinar in Iva Ćurković pripravile kratko predstavo. Besedilo za predstavo sta napisali učiteljici slovenščine Mojca Cestnik in Marija Kronovšek (songi). Predstavo smo namenili vsem učencem od 1. do 5. razreda, vendar smo jo zaradi bolezni ene od nastopajočih izvedli samo za prvošolce in četrtošolce.
Po predstavi smo učencem zastavili nagradna vprašanja: "Kako se imenuje oseba, ki popravlja pisatelju pomaga urediti knjigo? Kako se imenuje oseba, ki zelo zelo rada bere?" Srečanje smo končali z ogledom razstave in reševanjem Moljevih delovnih listov. |
Vsak učenec je po predstavi in ogledu razstave rešil še zabavni Moljev delovni list, ki so ga pripravili na Javni agenciji za knjigo.
|
23. NOVEMBER - 3. december 2021
RAZSTAVA POT KNJIGE
Na šoli gostimo imenitno razstavo Pot knjige - od avtorja do bralca. Izposodili smo si jo na Javni agenciji za knjigo. Njuna avtorja sta pisatelj Žiga X Gombač in ilustrator David Krančan. Dvanajst platnenih panojev pripoveduje zgodbo o tem, kako nastane knjiga. Prične se z idejo v pisateljevi glavi in konča, ko knjiga sreča bralca in v njem vzbudi prijetne občutke.
Knjiga bo v avli šole na ogled do 3. decembra. Ob razstavi smo pripravili nekaj spremljevalnih aktivnosti za vse učence naše šole.
Knjiga bo v avli šole na ogled do 3. decembra. Ob razstavi smo pripravili nekaj spremljevalnih aktivnosti za vse učence naše šole.
16.-19. NOVEMBER 2021
KAM SO ŠLE VSE ČEBELICE
V tednu, ki smo ga sklenili z naravoslovnim dnem "Dan zdravja" in slovenskim tradicionalnim zajtrkom, so učenci prvega triletja prisluhnili uri pravljic "Kam so šle vse čebelice?" V knjižnici smo za učence pripravili splet različnih dejavnosti. Najprej smo si prebrali otroško ljudsko pesem Čebelica leti, nato so si učenci ogledali številne poučne knjige o čebelah in medu. Vmes smo prisluhnili glasbi - tradicionalnim Čebelar, Leti, moja čebel'ca, Zum-zum-zum ... Vsak si je moral zapomniti eno zanimivost iz knjig. Nato smo nadaljevali s kratko dihalno vajo, povezano s čebelicami. Ob knjigi Julie Seal smo ugotovili "Kam so šle vse čebelice". Za konec smo izdelali zanimivo satovnico, v katero smo narisali razvojni krog čebele.
|
12. NOVEMBER 2021
KAMENČEK PRIJAZNOSTI
8. NOVEMBER 2021
ČETRTOŠOLCI v knjižnici IN RAČUNALNIŠKI UČILNICI
Tudi za četrtošolce smo v sklopu projektnega tedna s knjigo za Cankarjevo tekmovanje pripravili uro v knjižnici.
V knjižnici so najprej primerjali in razvrščali knjige Nataše Konc Lorenzutti in Ivana Cankarja. Nato smo polistali po knjigi Kakšno drevo zraste iz mačka in najprej prebrali zgodbo Delo je lahko veselo, se o njej pogovorili, potem pa jo poskusili odigrati v obliki dramskega prizora. Učenci 4. b so v okviru projekta Beremo skupaj danes v računalniški učilnici predstavljali prebrane knjige s pomočjo urejevalnika besedil. Ob koncu so svoje zapise tudi natisnili. |
3. NOVEMBER 2021
petošolci v knjižnici
V sklopu projektnega tedna s knjigo za Cankarjevo tekmovanje so danes obiskali knjižnico petošolci.
V knjižnici so najprej primerjali knjige Nataše Konc Lorenzutti in Ivana Cankarja, po katerem se imenuje tekmovanje iz znanja slovenščine. Spoznali so nekaj najbolj znanih Cankarjevih knjig: Skodelica kave, Pehar suhih hrušk, Hlapec Jernej, navdušeni pa so bili tudi nad naslovi Gremo mi v tri krasne, Avtobus ob treh, Kdo je danes glavni, Lica kot češnje - to so knjige Nataše Konc Lorenzutti. Nato smo polistali po njeni knjigi Kakšno drevo zraste iz mačka in najprej prebrali zgodbo Delo je lahko veselo, se o njej pogovorili, potem pa jo poskusili odigrati v obliki dramskega prizora. Bralne vaje in "dramatiziranje" so bili vsem v veliko veselje. Se že veselimo razrednih predstav. |
2.-9. NOVEMBER 2021
PROJEKTni teden s knjigo
Od torka, 2. 11., do ponedeljka 8. 11. 2021, bo za učence 4. in 5. razredov potekal projektni teden s knjigo, ki ga vsako leto posvetimo poglobljenemu spoznavanju knjige za Cankarjevo tekmovanje.
Letos učenci prebirajo knjigo Nataše Konc Lorenzutti Kakšno drevo zraste iz mačka. Učenci si bodo za začetek ogledali intervju s pisateljico, nato pa nekaj podatkov o njej zapisali oz. jih poiskali za domačo nalogo na spletnih straneh Društva pisateljev Slovenije ali Založbe Miš. Z učiteljicami bodo prebrali nekaj zgodb iz knjige ter se ob njih pogovarjali. Pri urah slovenščine bodo literarno poustvarjali, pri urah likovne vzgoje pa še z likovno govorico prikazali dogajanje iz zgodb sodobnih otrok. Za vse četro- in petošolce pripravljamo tudi uro v knjižnici. Projektni teden se bo sklenil s Cankarjevim tekmovanjem 9. 11. |
22. OKTOBER 2021
PROJEKT BEREMO SKUPAJ
Z učenci 4. b in 5. c ter njunima razredničarkama smo obiskali Občinsko knjižnico na Polzeli.
Sprejela nas je knjižničarka Irena Štusej, ki nam je povedala veliko modrih misli o branju, seveda so s svojimi razmišljanji v pogovoru sodelovali tudi učenci. Posebej zanimivo je knjižničarka pripovedovala zgodbo o deklici, ki ni marala brati. Ob koncu obiska si je vsak učenec izbral poljubno knjigo, ki jo bo prebral kot knjigo za domače branje. V novembru bodo učenci obiskali računalniško učilnico, kjer bodo svoje izbrane knjige predstavili v e-obliki. |
18.-22. OKTOBER 2021
DAL NAM JE IME SLOVENCI
Tudi letos smo v knjižnici za vse učence od 1. do 5. razreda, tudi za POŠ Andraž, pripravili učno uro o dnevu reformacije in Primožu Trubarju. Ob razstavi knjig o Trubarju, njegovih najbolj znanih faksimiliranih izdaj in šolskih portretih znanega Slovenca so učenci samostojno oblikovali miselni vzorec o dnevu reformacije. Kaj smo počeli?
|
Zapise oblikovala učiteljica Mojca Kacjan.
|
14. OKTOBER 2021
KULTURNI DAN "kulturne ustanove in spomeniki"
S tretješolci smo se že tradicionalno podali na sprehod po Polzeli, na katerem smo opazovali pomembne kulturne ustanove in spomenike. Predvsem nas je zanimalo, kje sta včasih domovali šola in knjižnica. Pri vsakem postanku je so učenci predstavili pomemben spomenik ali ustanovo.
Naši postanki:
|
8. OKTOBER 2021
KULTURNI DAN "BEREMO SKUPAJ" ZA DRUGOŠOLCE
Tudi drugošolci so imeli kulturni dan, povezan z branjem in knjigami. Zaradi nacionalnega meseca skupnega branja smo ga poimenovali Beremo skupaj.
Osrednji del dneva je bil namenjen pogovoru o najljubših knjigah in pripovedovanju prve knjige za bralno značko. Drugošolci so tudi letos obiskali Občinsko knjižnico na gradu Komendi, kjer jih je sprejela knjižničarka Renata Novak. Razkazala jim je knjižnico, ob tem pa povedala tudi veliko koristnih informacij o knjižnici. Pripravila nam je tudi izvrstno presenečenje, saj nas je obiskal Primož Černelč, ki je pred kratkim izdal svojo prvo slikanico Pika Pikica išče svoje mesto. Primož, ki je bil nekdaj učenec naše šole, nam je doživeto prebral svojo zgodbo, hkrati pa nam na ekranu prikazal tudi čudovite ilustracije, ki jih je za knjigo oblikovala Maruška Jamnik. Uživali smo ob dogodivščinah navihane Pike Pikice, ob koncu pa smo Primožu zastavili še nekaj vprašanj. Knjiga je že na izposojo v občinski in šolski knjižnici, več o njej pa si lahko preberete na spletni strani založbe Rotis. Drugošolci so nato obiskali še šolsko knjižnico, kjer so spoznavali slovenske knjižne junake. Reševali so različne zanimive naloge, ob katerih so spoznali Jančka ježka, Modrega medvedka, Mačka Murija, Zvezdico Zaspanko, Pedenjpeda, Sovico Oko, Kekca in Bedanca, Jurija Murija, Muco Copatarico in Mojco Pokrajculjo. |
Pisatelj Primož je o srečanju z našimi drugošolci povedal: "Pravljico sem prvič prebral pred otroci in priznam, da sem prav užival. Je res lepo videti kako košček domišljije, ki ga ustvariš, vpliva na odraščanje nove generacije. :)
|
7. OKTOBER 2021
KULTURNI DAN "BEREMO SKUPAJ" ZA PRVOŠOLCE
Prvošolci so imeli kulturni dan, povezan z branjem in knjigami. Zaradi nacionalnega meseca skupnega branja smo dan poimenovali Beremo skupaj.
Osrednji del dneva je bil namenjen pogovoru o najljubših knjigah in pripovedovanju prve knjige za bralno značko. Prvošolci so prvič obiskali Občinsko knjižnico na gradu Komendi, kjer nam je knjižničarka Renata Novak povedala pravljico Knjiga, ki ni marala otrok. Ob njej smo se zamislili, kako moramo ravnati s knjigami. Knjižničarka pa nam je povedala še veliko zanimivosti o knjižnici. Učenci so pokukali tudi v sobo Neže Maurer, ob koncu pa je vsak učenec prejel zloženko o knjižnici in svinčnik z muco ali pikapolonico.
V šolski knjižnici so učenci spoznavali slovenske knjižne junake. Reševali so različne zanimive naloge, ob katerih so spoznali Jančka ježka, Modrega medvedka, Mačka Murija, Zvezdico Zaspanko, Pedenjpeda, Sovico Oko, Kekca in Bedanca, Jurija Murija, Muco Copatarico in Mojco Pokrajculjo.
Osrednji del dneva je bil namenjen pogovoru o najljubših knjigah in pripovedovanju prve knjige za bralno značko. Prvošolci so prvič obiskali Občinsko knjižnico na gradu Komendi, kjer nam je knjižničarka Renata Novak povedala pravljico Knjiga, ki ni marala otrok. Ob njej smo se zamislili, kako moramo ravnati s knjigami. Knjižničarka pa nam je povedala še veliko zanimivosti o knjižnici. Učenci so pokukali tudi v sobo Neže Maurer, ob koncu pa je vsak učenec prejel zloženko o knjižnici in svinčnik z muco ali pikapolonico.
V šolski knjižnici so učenci spoznavali slovenske knjižne junake. Reševali so različne zanimive naloge, ob katerih so spoznali Jančka ježka, Modrega medvedka, Mačka Murija, Zvezdico Zaspanko, Pedenjpeda, Sovico Oko, Kekca in Bedanca, Jurija Murija, Muco Copatarico in Mojco Pokrajculjo.
4.-10. OKTOBER 2021
TEDEN OTROKA
V tednu otroka pripravljamo na OŠ Polzela pester program dejavnosti, razpisujemo pa tudi literarni, fotografski in video natečaj na temo “Razigran uživaj dan”.
23. SEPTEMBER 2021
ŠPORT JE PRAZNIK
Na dan slovenskega športa, ki ga praznujemo 23. 9., smo se primerno planinsko opremili in se podali na pohode v okolici Polzele. Knjižničarka sem s petošolci in njihovimi razredničarkami odšla na bližnji Vinski vrh. Pot je bila zložna, le klanca pred vrhom sta nam pospešila srčni utrip, kar pa je bil tudi eden od ciljev športnega dne. Na vrhu smo se ob malici in igri zadržali dobre pol ure, nato pa se po drugi poti vrnili proti šoli.
|
|
22. SEPTEMBER 2021
EKSKURZIJA V ALPSKE IN PREDALPSKE POKRAJINE
Tudi letos smo se odpravili na ekskurzije po Sloveniji. Devetošolci in osmošolci so se 24. 9. odpravili proti Primorski oz. Dolenjski, sedmošolci in šestošolci pa so 22. 9. obiskali Prekmurje oz. Gorenjsko.
Knjižničarka sem se s šestošolci in njihovimi razredničarkami odpeljala v alpske in predalpske pokrajine. Najprej smo obiskali muzej v središču železarstva in kovaške obrti v Kropi. Navdušeni smo bili nad mojstrom Jožem, ki je pred nami skoval žeblje. V muzeju smo z zanimanjem prisluhnili razlagi kustosinje in občudovali mojstrovine kovaškega umetnika Jožeta Bertonclja. Nato smo se odpeljali proti Prešernovi rojstni hiši v Vrbi. Ogledali smo si jo ob odlični razlagi. Sprehodili smo se tudi do cerkvice sv. Marka, ki jo Prešeren omenja v sonetu O, Vrba, srečna draga vas domača. Čakal nas je še samo sprehod skozi čudovito sotesko Blejskega vintgarja. Polni novih vtisov in doživetij smo zapustili Gorenjsko in se podali proti Polzeli. |
|
17. SEPTEMBER 2021
DAN ZLATIH KNJIG V ANDRAŽU
Ob dnevu zlatih knjig, ko tradicionalno pričenjamo z branjem za bralno značko, so učenci na POŠ Andraž priredili kulturni dan. Dan je bil namenjen spoznavanju pisatelja Franceta Bevka, saj na njegov rojstni dan - 17. september - pričenjamo z branjem po vsej Sloveniji. Učencem sem se pridružila tudi knjižničarka. Najprej smo se pogovorili o vseslovenski akciji Beremo skupaj, učencem sem predstavila program za domače branje in bralno značko, vsi skupaj pa so nato prisluhnili glasbeni pravljici Janeza Bitenca Zlata šivanka. Učenci so se naučili kratko pesmico in jo spremljali z Orffovimi instrumenti.
|
7.-30. SEPTEMBER 2021
NA UVODNIH URAH V KNJIŽNICI "BEREMO SKUPAJ"
Vsi učenci od 1. do 9. razreda (tudi na podružnični šoli v Andražu) so v septembru obiskali knjižnico, kjer so se na uvodnih urah seznanili s programom domačega branja in bralne značke in s knjigami za Cankarjevo tekmovanje v letošnjem šolskem letu. Učence smo tudi povabili k vseslovenski akciji Beremo skupaj, v kateri priporočamo vsakemo najmanj 15 minut tihega ali glasnega branja na dan.
Branje za bralno značko smo uradno pričeli 17. septembra na dan zlatih knjig, ki ga vsako leto praznujemo v spomin na priljubljenega mladinskega pisatelja Franceta Bevka. Že zdaj pa si učenci lahko izbirajo knjige za slovensko bralno značko. V knjižnici v kratkem pričakujemo tudi knjige za nemško in angleško bralno značko. Vse informacije o tujejezičnih bralnih značkah bodo učenci dobili pri pouku angleščine in izbirnega predmeta nemščina, knjige pa si bodo lahko izposodili v šolski knjižnici. |
6.-9. SEPTEMBER 2021
MI VSI ZA LEPŠI (BOLJŠI) JUTRI
V sklopu celostnega naravoslovnega dne, ki je potekal pod naslovom Mi vsi za lepši (boljši) jutri, smo organizirali številne dejavnosti. Predvsem je bil dan posvečen delavnicam na temo čustev, ljubezni in spolnosti. Pri izvedbi delavnic nam je pomagal tudi nekdanji učenec Jan Mogu s prijatelji iz Društva študentov medicine Maribor. Sami in v sodelovanju s TIC Polzela smo za učence pripravili aktivnosti na prostem.
V organizaciji knjižnice in v sodelovanju z Evo Koprivec iz Safe.si smo pripravili delavnice o varni rabi interneta za šestošolce, osmošolce in devetošolce. Šestošolci so se poučili o spletnem bontonu, učenci tretjega triletja pa so se posvetili pereči temi spletnega nasilja in ustrahovanja. 9. 9. je na daljavo potekalo tudi predavanje o varni rabi interneta tudi za učitelje in starše. Učitelji so se seznanili s pravnimi vidiki spletne varnosti v šolah, starši pa so prisluhnili predavanju Vzgoja za internet dr. Benjamina Lesjaka. |
1. SEPTEMBER 2021
KNJIŽNICA tudi letos v skladu s priporočili NIJZ
Knjižnica je polna učbenikov za novo šolsko leto. V prvem šolskem tednu bo v knjižnici potekala samo izposoja učbenikov iz učbeniškega sklada za učence od 2. do 9. razreda.
Tudi v letošnjem šolskem letu bo zaradi ukrepov COVID-19 knjižnica delovala po prilagojenem urniku in v skladu s priporočili NIJZ. Za naročeno gradivo bo knjižnica odprta pred poukom, od 7.30 do 8.15. Med poukom bodo učenci lahko vsak teden obiskali knjižnico po dogovorjenem urniku. O podrobnostih bodo učenci obveščeni ob prvem obisku knjižnice (od 7. 9. dalje). "Predani branju, zavezani znanju." |
Od 8. 9. do 10. 10. se bomo pridružili vseslovenski
akciji Beremo skupaj. Pridružite se še vi. |
10.-24. junij 2021
KNJIŽNICA POČASI ZAPIRA SVOJA VRATA
Ob izteku šolskega leta morajo učenci vrniti komplet izposojenih učbenikov in izposojene knjige v šolsko knjižnico. Izposojene učbenike in knjige učenci vračajo v spremstvu učiteljev ali razrednikov v šolsko knjižnico po vnaprej določenih urnikih.
Več v priloženem dopisu. Če so učenci na dan vračila učbenikov odsotni, morajo učbenike in knjige vrniti prej. |
9. junij 2021
EKOBRANJE TUDI V ANDRAŽU
Tudi učenci na Podružnični šoli v Andražu so se lotili EKOBRANJA.
Prvošolci, drugošolci in tretješolci so prebrali knjigo 10 stvari, ki jih lahko naredim za lepši svet in ob njej razmišljali, zapisali in narisali, kaj bodo sami storili za čisto okolje. Četrtošolci in petošolci so prebrali zloženko Skrbno z gozdom in sodelovali v zabavnih gibalnih, iskalnih sodelovalnih nalogah, v katerih so spoznavali gozd, gozdne živali, gobe in drevesa. Za konec so se sprostili z gozdnimi pobarvankami in križankami. |
4. junij 2021
VRTEC NA OBISKU
Predšolski oddelki Vrtca Polzela se v letošnjem šolskem letu zaradi epidemioloških razmer niso mogli tako intenzivno družiti z našimi prvošolci, kot smo to bili navajeni. Zato smo jih v petek, 4. 6., povabili na zabavno raziskovanje prostorov šole. Pokukali so v vse prostore, v šolski knjižnici pa smo jim pripravili glasbeno-pravljično presenečenje. Sedmošolke Neža, Tajda, dve Nuši in Klara so na kitaro in Orffove instrumente večkrat odigrale pesmico iz pravljice Zlata šivanka Janeza Bitenca. Otroci so z zanimanjem prisluhnili dogodivščinam ježkov, veverice, lisice in drugih živali iz pravljice. Pesmica je šla lepo v uho, zato smo se jo hitro naučili. Na koncu smo posodili instrumente še vrtičkarjem in glasbeno sklenili srečanje.
|
3.-8. junij 2021
ANGLEŠČINA V KNJIŽNICI
Tudi drugošolci in tretješolci so s svojima učiteljicama angleščine Leo Tomšič in Urško Lukan obiskali šolsko knjižnico. Knjižničarko so najprej naučili angleško pesmico Head, Shoulders, Knees & Toes, nato pa je vsak izžrebal knjigo določene barve. V knjižnici so nato sedli k mizam, na katerih so jih čakale papirnate ladjice v različnih barvah.
Drugošolci in tretješolci so zastavili knjižničarki veliko vprašanj v angleščini. Učenci so nato po navodilih učiteljice in knjižničarke barvali ladjice oz. pobarvanko na temo morje. Ob koncu je knjižničarka učencem pokazala številne knjige v angleščini, ki jih hrani naša knjižnica. Vsak učenec si je izbral eno knjigo. Doma si jo bodo ogledali in prebrali. |
3. in 4. junij 2021
EKOBRANJE ZA 2. TRILETJE
Tudi četrtošolci in petošolci so v šolski knjižnici brali za ekobralno značko.
|
28. MAJ 2021
ZAKLJUČEK BRALNE ZNAČKE TUDI NA poš ANDRAŽ
Tudi učencem POŠ Andraž, ki so v letošnjem šolskem letu opravili bralno značko, smo podelili priznanja. Ravnateljica in knjižničarka sva obiskali najprej prvošolce, ki so nama pripravili presenečenje v obliki gledališke predstave Pod medvedovim dežnikom. Predstavi je sledila podelitev mapic, priznanj in knjig Smejalnik in cvililina zavora, ki so jo letos od Društva bralna značka prejeli vsi prvošolci. Tudi učenci drugega in tretjega razreda so pripravili gledališko-glasbeno predstavi Palčica. Po predstavi smo tudi njim podelili priznanja. Nazadnje so bili na vrsti učenci 4. in 5. razreda. Podelili smo jim bralna priznanja, učiteljicam pa smo se za mentorstvo zahvalili s cvetom.
Že med tednom pa so se tudi učenci podružnične šole priključili Spletnemu festivalu bralne značke in prisluhnili pisateljici Anji Štefan ter pisatelju Primožu Suhodolčanu. |
|
27. MAJ 2021
PRVOŠOLCI TEKMOVALI V KVIZU NMK
Naši prvošolci so v letošnjem šolskem letu v okviru projekta Naša mala knjižnica brali prebrali šest zanimivih otroških slikanic. Danes so se na povabilo projekta NMK udeležili spletnega kviza, na katerem so se preizkusili v poznavanju knjig: Mamin zmaj, Kiosk, Kako prestrašiti pošast, O mišku, ki ni imel sani, Lekarnar Miško ter Petja sprašuje, zakaj je nebo modro.
V kvizu sta se pomerili skupini Zvezde 1. a in Zvezdice. Ko so se seznanili s pravili kviza, smo lahko začeli. Voditeljica kviza Urška Bračko je zastavljala zanimiva vprašanja, na katera so učenci odgovarjali z odgovori A, B ali C. Za zmago je bil odločilen samo en napačen odgovor, na vsa druga vprašanja so učenci odgovorili pravilno in tako potrdili, da so res dobro prebrali knjige.
Zmagovalcem smo zaploskali in jim glasno zaklicali Č-E-S-T-IT-A-M-O! Tudi zmagovalci so poražencem pripravili presenečenje, saj so jim na igrišču izročili ČESTITKO za sodelovanje na kvizu.
Sklenili smo, da bomo z veseljem sodelovali v projektu Naša mala knjižnica tudi naslednje šolsko leto.
V kvizu sta se pomerili skupini Zvezde 1. a in Zvezdice. Ko so se seznanili s pravili kviza, smo lahko začeli. Voditeljica kviza Urška Bračko je zastavljala zanimiva vprašanja, na katera so učenci odgovarjali z odgovori A, B ali C. Za zmago je bil odločilen samo en napačen odgovor, na vsa druga vprašanja so učenci odgovorili pravilno in tako potrdili, da so res dobro prebrali knjige.
Zmagovalcem smo zaploskali in jim glasno zaklicali Č-E-S-T-IT-A-M-O! Tudi zmagovalci so poražencem pripravili presenečenje, saj so jim na igrišču izročili ČESTITKO za sodelovanje na kvizu.
Sklenili smo, da bomo z veseljem sodelovali v projektu Naša mala knjižnica tudi naslednje šolsko leto.
24.-28. MAJ 2021
ZAKLJUČEK BRALNE ZNAČKE
Ob 60-letnici gibanja je Društvo Bralna značka priredilo prvi Spletni festival Bralne značke, na katerem se je predstavilo enajst slovenskih mladinskih pisateljev in pisateljic. Z veseljem smo se pridružili prav vsi učenci naše šole in si od ponedeljka do petka ogledali osem različnih pogovorov. Najmlajši učenci so prisluhnili Barbari Hanuš, Anji Štefan in Andreju Rozmanu Rozi, učenci drugega triletja so uživali v družbi Primoža Suhodolčana, Gaje Kos in Petra Svetine, učenci tretjega triletja pa so spremljali pogovor z Janjo Vidmar in Boštjanom Gorencem Pižamo.
Podelitev bralnih priznanj je zaradi epidemioloških razmer potekala v posameznih razredih. Ravnateljica in knjižničarka sva obiskali vse oddelke na matični in podružnični šoli. Ob obisku so učenci prejeli bralna priznanja, sladko presenečenje in iskrene čestitke. Za prizadevno delo smo se zahvalili tudi učiteljicam slovenščine - mentoricam branja za bralno značko. |
Veseli nas, da smo kljub šolanju na daljavo
k branju uspeli pritegnili 462 učencev, kar predstavlja kar 73 % vseh naših učencev. |
21. in 24. MAJ, 1. junij 2021
EKOBRALNA ZNAČKA 2021
Po sklenjenem branju za slovensko bralno značko smo se lotili ekobralne značke.
Ob knjigi 10 stvari, ki jih lahko naredim za lepši svet smo najprej razmišljali, kako lahko sami prispevamo, da bo naš planet ostal čist in zdrav. Nato smo si privoščili pravi mini bralni trening. Za domačo nalogo so učenci izbrali eno izmed v knjigi omenjenih 10 idej in jo ilustrirali. Ob koncu ure v knjižnici si je vsak učenec izposodil eno knjigo z ekološko tematiko. |
18. in 26. maj 2021
ANGLEŠČINA V KNJIŽNICI
Prvošolci so s svojo učiteljico angleščine Dragico Vidmar obiskali šolsko knjižnico. Pred knjižnico so najprej zapeli pesmico Make a Circle, nato pa je vsak izžrebal knjigo določene barve. V knjižnici so nato sedli k mizam, na katerih so jih čakale papirnate ladjice v različnih barvah.
Prvošolci so zastavili knjižničarki veliko vprašanj v angleščini. Ob angleških odgovorih je bilo veliko smeha. Knjižničarko so naučili tudi pesmico Ten Little Fingers. Učenci so nato po navodilih učiteljice in knjižničarke barvali ladjice. Ob koncu je knjižničarka učencem pokazala številne knjige v angleščini, ki jih hrani naša knjižnica. Vsak učenec si je izbral eno knjigo. Doma jo bo prebral skupaj s člani družine, ki znajo angleško. |
|
9. APRIL 2021
BRALNI IZZIVI NA NARAVOSLOVNEM DNEVU
Koordinatorji zdrave šole smo pripravili celostni naravoslovni dan ŽIVIM ZDRAVO TUDI NA DALJAVO, ki je potekal v času t. i. aprilskega "lockdowna". Pri video zdravstveni vzgoji sta se nam pridružili delavki Centra za krepitev zdravja iz Žalca.
Učencem smo pripravili naslednje vsebine:
Veseli nas, da se je veliko učencev odločilo opraviti tudi dodatni izziv skupaj s člani svoje družine. Morali so na pohod v okolico Polzele (hiša Neže Maurer, Vimperk, Gora Oljka, Novi klošter, Sevčnik ...) in na cilju prebrati kakšno poglavje iz svoje najljubše knjige. |
Gibalne izzive smo si izposodili v zgibankah Društva za zdravje srca in ožilja. Dostopno na: https://zasrce.si.
|
2.-9. APRIL 2021
USTVARJALNI TRETJEŠOLCI
Učenci 3. b so pod mentorstvom učiteljice Mije Bastl v sklopu priprav na tekmovanje Mehurčki ob knjigi Anica in grozovitež ustvarjali stripe. Oglejte si jih!
2. APRIL 2021
POSLANICI OB MEDNARODNEM DNEVU KNJIG ZA OTROKE
Prisluhnite še poslanici predsednika Bralne značke Marka Kravosa. |
31. MAREC 2021
PROJEKT EVROPSKA VAS V ZNAMENJU SLOVENIJE
V sklopu priprav na zaključek projekta "Evropska vas" so prvošolci obiskali šolsko knjižnico. Letos smo se lotili raziskovanja Slovenije. Ob vstopu v knjižnico se je razlegala pesem Slovenija, od kod lepote tvoje. Prvošolci so na to pesem pripravili svojo plesno koreografijo. V nadaljevanju smo v knjižnici ustvarjali zgibanko o Sloveniji.
Na kaj vse smo se spomnili:
Na kaj vse smo se spomnili:
- iz kolaž papirja smo izdelali slovensko naravo (gore, hribe, gozdove, polja, travnike in vode),
- iz različnih materialov (sponke, žice, barvne perlice) smo oblikovali slovenske simbole,
- na zloženko smo napisali SLOVENIJA in obrisali zemljevid Slovenije,
- na zgibanko smo dodali še slovensko hrano,
- slovenske junake,
- znamenite Slovence,
- priznane slovenske športnike,
- tipične živali, ki živijo v Sloveniji,
- ob ponarodeli Avsenikovi Golici pa smo še zgubali harmoniko in jo prilepili.
26.-30. MAREC 2021
PRIPRAVE NA TEKMOVANJE MEHURČKI
UčencI 1. triletja so v sklopu priprav na tekmovanje Mehurčki iz znanja slovenščine obiskali knjižnico. Ob obisku smo se pogovorili o tekmovanju. Za začetek smo z gibanjem in besedami deklamirali pesem Otroci spuščajo mehurčke pesnika Otona Župančiča. Prav zaradi njegove knjige Mehurčki se tekmovanje tako imenuje.
Spoznali smo tudi ustvarjalce knjig: prvošolci pisatelja Leopolda Suhodolčana in ilustratorko Marjanco Jemec Božič, drugošolci in tretješolci pa pisateljico Deso Muck in ilustratorko Ano Košir. V knjižnici smo poiskali še druge knjige omenjenih avtorjev. Ob obisku so si učiteljice izposodile knjige - prvošolcem bodo učiteljice prebrale Pika Dinozavra, drugošolcem in tretješolcem pa knjigo Anica in grozovitež. Pri pouku se bodo učenci in učiteljice ob knjigah pogovarjali ter literarno, likovno, dramsko, plesno in glasbeno ustvarjali. Na tekmovanju, ki bo 13. aprila, želimo vsem udeležencem zvrhano mero literarnega navdiha. |
1.-5. FEBRUAR 2021
SLOVENSKI KULTURNI PRAZNIK V "NOVIH RAZMERAH"
Tudi v spremenjenih razmerah (z malo več zračenja in razkuževanja miz) so učenci prvega triletja obiskali šolsko knjižnico, da bi izvedeli kaj več o slovenskem kulturnem prazniku in Prešernu.
Prvošolci so se naučili Prešernovo pesmico Lipica. Nato smo si ogledali nekaj najbolj zanimivih Prešernovih knjig Zdravljico z ilustracijami Damijana Stepančiča in Povodnega moža. V knjigah Zgodbe o Prešernu in O dečku, ki je pisal pesmi smo poiskali nekaj zanimivosti iz Prešernovega življenja. Drugošolci so v knjižnici na začetku odgovarjali na vprašanja o pesniku Francetu Prešernu, kasneje pa so spoznavali različne kulturne ustanove (knjižnica, muzej, gledališče, kino, galerija ...) ter ugotavljali, kdo v teh ustanovah dela. Tretješolci so v začetku tedna dobili list s podatki o Prešernu, v petek pa v skupinah odgovarjali na Kviz o Francetu Prešernu. Najboljše skupine smo nagradili z aplavzom. V petek smo organizirali, tokrat spletno proslavo ob kulturnem prazniku. Proslavo so pripravili mladi gledališčniki z mentoricama Kristino Jeraj in Dobrilo Vučenovič ter mladi glasbeniki pod vodstvom Mije Novak. Po glasbeno-gledališkem delu je učence nagovorila ravnateljica Bernardka Sopčič. Ob prijaznem nagovoru je razglasila tudi rezultate fotografsko-literarnega natečaja, ki je bil razpisan ob tednu otroka (oktobra 2020) z naslovom Odgovor je pogovor. Podeljene so bile pohvale in pohvale z nagrado. Pohvale na fotografskem natečaju so prejeli Nuša Bohak, Tay Leo Kralj in Lana Turnšek. 3. nagrada je odhitela k Urbanu Kogelniku, 2. nagrado je prejela Izabela Veber, 1. nagrade pa se je razveselila Neža Saksida. Na literarnem natečaju so pohvale prejeli Andraž Kužnik, Anja Kužnik, Neža Saksida, Ula Trauner, Ambrož Uršič in Izabela Veber, pohvale s knjižno nagrado pa so šle v roke Loriane Turnšek, Ajde Čremožnik, Nuše Bohak in Robin Lokar Radkovič. |
19.-22. JANUAR 2021
ZAKLJUČEK S TINETOM IN BINETOM
Za vse učence tretjih, četrtih in petih razredov, tudi s POŠ Andraž, smo priredili videokonferenčno zaključno srečanje, na katerem smo se poigrali s knjigo Tine in Bine, primer Prepolovilec. Knjiga nas je zaposlovala ves čas šolanja na daljavo. Najprej so učenci v spletni anketi povedali, kakšna se jim je zdela knjiga. Odgovore poglejte spodaj. Nato smo zgodbo obnovili tako, da so morali učenci na posameznih straneh iskati črke. Prava detektivska naloga se je končala z geslom PRSTNI ODTIS. Pot do rešitve je bila pri pravih detektivih "mala malica". Nato smo se razdelili po sobah, kjer smo ustvarjali kratke zabavne pesmice o junakih iz knjige. Srečanje smo sklenili z branjem pisma presenečenja, ki sta nam ga poslala finska avtorja, in nagradno nalogo. Več izdelkov je na ogled v fotogaleriji projekta Naša mala knjižnica.
13.-20. JANUAR 2021
MAMIN ZMAJ
Z učenci prvih in drugih razredov, tudi s POŠ Andraž, smo se srečali na videokonferenci. Na zabaven način smo prebrali knjigo Mamin zmaj iz projekta Naša mala knjižnica. Ob branju smo rešili tudi nekaj nalog iz Ustvarjalnika, ki ga je pripravila založba Sodobnost.
Učenci pa so bili ustvarjalni tudi doma. |
17. JANUAR 2021
TINE IN BINE NAVDUŠILA TUDI TRETJEŠOLCE
Tudi tretješolce je navdušila knjiga Tine in Bine - detektiva. Primer Prepolovilec. Poslali so nekaj ilustracij in povzetke 9. poglavja.
|
|
23. DECEMBER 2020
VOŠČILO
Med najbolj pogostimi besedami 2020 poiščite nekaj drobnih namigov za 2021.
3. DECEMBER 2020
DRUGO VIDEO SREČANJE BRALNEGA KLUBA
Člani bralnega kluba smo se sestali na drugem video srečanju. Tokrat smo drug drugemu predstavljali svoje najljubše knjige.
Če bi radi prebrali kakšno zanimivo knjigo, si v spodnji galeriji oglejte naslove knjig, ki so navdušile člane in članice našega bralnega kluba. Splača se jih prebrati! Ob koncu srečanja smo rešili še kratko anketo "Kje najraje bereš?" Pričakovano sta prvi mesti zasedla postelja in domači počivalnik. |
Za umetelne zapise je poskrbela sedmošolka Klara Jug.
|
4.-24. DECEMBER 2020
DETEKTIVA TINE IN BINE SPET V AKCIJI
V branje vam ponujamo imenitno detektivsko zgodbico petošolke Loriane Turnšek, ki je dodala tudi zabavne fotografije. Morda pa prepoznate tudi drugega detektiva na fotografiji?
V decembru vse tretješolce, čertošolce in petošolce vabimo, da v spodnji aplikaciji paddlet odgovorite na vprašanje Kakšen je dober detektiv?
V decembru vse tretješolce, čertošolce in petošolce vabimo, da v spodnji aplikaciji paddlet odgovorite na vprašanje Kakšen je dober detektiv?
Smrčko detektivka
Nekega dne je Loriana našla svojega plišastega kužka s poškodovanim smrčkom in očesom. Plišasti kuža je bil tako poškodovan, kot da bi bojeval ulični boj. Le kaj se je zgodilo? Odločila se je, da pride zadevi do dna. Oblekla je svoj detektivski plašč, si nadela klobuk in obula mamine čevlje, vzela lupo in šla raziskovat. Najprej je sumila svojo starejšo sestro Lano, saj ji vedno kakšno ušpiči. Pri njej je bila tudi mala sestrična Elli, ki da vse v usta in, če le lahko, vse poslini in zgrize. Mami in ati se sigurno nista kregala, kdo se bo igral z njenim kužkom, saj sta že prevelika. Ostal je še njen kuža Archi. Ves nežen, mahajoč z repkom se je smukal okrog njenih nog in ji pomagal pri raziskovanju. Vendar, ni hujšega, pomagal ji je priti na sled zločincu. Majhne, blatne stopinje pred hišo so vodile do njene sobe. Stopinje so bile natančno takšne kot Archijeve! Archie je bil kriv! Močno ga je okregala, saj je zgrizel njenega plišastega kužka. Archiju je postalo žal in se je pokesal. Loriana mu je oprostila, dala priboljšek in skupaj sta se pocrkljala. Loriana Turnšek, 5. b |
27. NOVEMBER 2020
PROJEKT NAŠA MALA KNJIŽNICA
V času šolanja na daljavo, ko je dostop do knjižnic težji, učenci od 1. do 5. razreda sodelujejo v projektu Naša mala knjižnica. Založba Sodobnost, ki vodi projekt, vsem učencem omogoča dostop do knjig v e-obliki.
Prvo- in drugošolci so tako že prebrali knjigo Anete Melece Kiosk, v decembru jih čaka pravljica Kadri Lepp O mišku, ki ni imel sani. Tretje-, četrto- in petošolci pa se zabavajo s knjigo Tine in Bine - detektiva. Primer Prepolovilec. V priloženi galeriji si lahko ogledate nekaj zanimivih ilustracij oz. fotografij. |
20. NOVEMBER 2020
NARAVOSLOVNI DAN - EKOBRANJE ZA EKOŽIVLJENJE
Na šoli smo izvedli celostni naravoslovni dan DAN ZDRAVJA, v okviru katerega smo obeležili dan slovenske hrane. Poleg slovenskega tradicionalnega zajtrka in drugih vsebin smo se posvetili tudi ekobranju.
|
Prejeli pa smo tudi uganko sedmošolke Ane Marie Kuder. Morda veš, katero žival označujejo besede v satovju?
|
Če rad rešuješ uganke, se preizkusi v izdelovanju SATOVNICE.
19. NOVEMBER 2020
PRVO VIDEO SREČANJE BRALNEGA KLUBA
Sestali smo se na prvem video srečanju bralnega kluba OŠ Polzela. V bralnem klubu se srečujemo tisti, ki radi beremo, se o prebranih knjigah pogovarjamo in si predstavljamo nove in zanimive knjige.
Knjižničarka sem predstavila knjige:
Razpravljali smo tudi o tem, kje dobimo ideje za branje. Strinjali smo se, da so prijatelji, sovrstniki, sploh tisti, ki znajo doživeto pripovedovati, dobri vir informacij, katero knjigo prebrati. Srečanje smo sklenili z idejo, da si bomo čez štirinajst dni, ko se ponovno srečamo, predstavljali svoje najljubše knjige. |
"Če želiš priti daleč v življenju, moraš prebrati veliko knjig." Roald Dahl
|
16. NOVEMBER 2020
DELOVANJE KNJIŽNICE V ČASU ŠOLANJA NA DALJAVO
Draga učenka, dragi učenec!
|
|
- V kanal šolska knjižnica v eAsistentu ali na naslov [email protected] javi, katero gradivo potrebuješ.
- KNJIGE boš prišel iskat k SONČNEMU VHODU V ŠOLO v skladu z vsemi higienskimi priporočili (zaščitne maske, medsebojna razdalja). Datum in uro prevzema ti bomo sporočili.
- Knjige, ki jih imaš doma, boš vrnil, ko bo konec šolanja na daljavo.
19.-23. OKTOBER 2020
"DAL NAM JE IME SLOVENCI"
V tednu pred jesenskimi počitnicami so vsi učenci od 1. do 5. razreda obiskali šolsko knjižnico, kjer so imeli učno uro o Primožu Trubarju ob dnevu reformacije. Uro o Primožu Trubarju so imeli tudi učenci na POŠ Andraž.
|
Vir: http://www.primorske.si/novice/kultura/trubarjev-novi-dom-splet
|
13. OKTOBER 2020
ŠOLSKI DOPISNIKI SE PREIZKUSIJO V VLOGI NOVINARJA
V torek, 13. 10. 2020, smo se zbrali šolski dopisniki osnovne šole Polzela, saj nas je čakalo pomembno delo.
Zbrali smo se v šolski knjižnici. Naša naloga je bila, da se preizkusimo kot pravi novinarji in izberemo najboljše gradivo, ki je nastalo ob kulturnem dnevu, in pripravimo razstavo. Nato smo si razdelili delo. Nekateri smo pregledovali razglednice z bralnim motivom, na katere so misli o branju napisali petošolci, spet drugi so izbirali plakate višješolcev, ostali pa so pregledovali risbice, ki so nastale na kulturnem dnevu. Klara, ki se med drugim ukvarja tudi s črkorisjem, pa je napisala čudovite umetniške napise. Ko je bilo to delo končano, smo izbrano gradivo nalepili na panoje in jih postavili na vidno mesto pri jedilnici, kjer si bodo lahko izdelke pogledali prav vsi učenci naše šole. Nuša Bohak, šolska dopisnica |
Šolski dopisniški krožek z mentorico Karmen Zupanc je v avli šole oblikoval razstavo izdelkov, ki so nastali ob kulturnem dnevu 6. 10. 2020.
|
8. OKTOBER 2020
BRANJE JE POMEMBNO!
Branje je bralčev pogovor s knjigo in z njenimi junaki. Bogati besedni zaklad in ob branju najde mir lahko čisto vsak. Ob branju knjig se človek spočije, se novih idej naužije, sanje oživijo in te v domišljijski svet branja potopijo.
Zbrala in uredila učiteljica Mija Bastl. Kako razmišljajo o branju učenci 3. b-razreda? Iskrivo, igrivo, zanimivo in poučno.
|
BRANJE JE IGRANJE
Branje je igranje s črkami in besedami, povedmi in stavki, pa s poglavji, stranmi in odstavki. Branje lahko imenujemo tudi žretje, saj knjige prebiramo, kot da gre za preživetje. Knjiga vase te povleče, tudi če te puberteta meče. Branje naše je poslanstvo. Je res? Kaj pa za tistega otroka, ki se mu pri pisanju trese roka, ker sploh ne zna pisati, kaj šele brati? Veliko boš bral, to kar obljubi, ne drzni si, da se brati ti ne ljubi. Bodi za branje vedno zagret, saj če bereš, lepši je svet! Nuša BOHAK, 7. r. |
6. OKTOBER 2020
NAŠE MISLI O BRANJU
6. OKTOBER 2020
NA KULTURNEM DNEVU TUDI O BRANJU
Na kulturnem dnevu, ki smo ga poimenovali Glasbeno-likovna ustvarjalnica, smo se pogovarjali tudi o pomenu branja. S svojim razmišljanjem smo se pridružili nacionalnemu mesecu skupnega branja in mednarodnemu mesecu šolskih knjižnic. Učenci izbirnega predmeta filmska vzgoja so posneli dogajanje kulturnega dne. Njihov dokumentarec pričakujemo v kratkem. Fotografije in prispevek o kulturnem dnevu bodo na ogled v šolskem spletnem glasilu Glas mladih.
|
Kaj so počeli učenci
od 1. do 5. razreda?
|
Navdušile so nas misli dr. Mihe Kovača iz njegove najnovejše knjige Berem, da se poberem.
|
Kaj so počeli učenci
od 6. do 9. razreda?
|
2. OKTOBER 2020
TUDI V KNJIŽNICI SMO SE ZABAVALI S PIKO
Ves teden so za učence iz podaljšanega bivanja potekale zanimive dejavnosti s Piko Nogavičko, zato smo jo povabili tudi v knjižnico. Z drugošolci smo prebrali strip o tem, kako je z Anico in Tomažem praznovala rojstni dan. Še posebej dobro smo si prebrali, kako se igraš igro NE DOTAKNI SE TAL. Vsak drugošolec je v svojih barvah pobarval Piko in jo spremenil v lutko.
|
|
1. OKTOBER 2020
KULTURNE USTANOVE IN SPOMENIKI NA POLZELI
S tretješolci in njihovimi razredničarkami smo se podali na odkrivanje kulturnih ustanov in spomenikov na Polzeli. Privoščili smo si dva daljša postanka v knjižnici na Komendi, kjer nas je prijazno sprejela knjižničarka Renata Novak, in v gostilni Cizej, kjer nas je pogostil gospod Marko Cizej. Ob poti pa so učenci predstavili še naslednje pomembne točke na Polzeli:
- Osnovno šolo Polzela,
- poslopje stare in nove Občine Polzela,
- naravni spomenik robinija,
- spomenik padlim v 1. svetovni vojni,
- cerkev sv. Marjete,
- kulturni dom,
- spomenik padlim v 2. svetovni vojni,
- Tavčarjevo hišo (na tem mestu je delovala prva šola) in
- grad Komenda.
30. SEPTEMBER 2020
DAN ZLATIH KNJIG V ANDRAŽU
Za začetek bralne sezone so v Andražu priredili kulturni dan, ki so ga poimenovali Dan zlatih knjig. 17. 9. namreč v spomin na slovenskega pisatelja Franceta Bevka vsako leto pričenjamo branje za bralno značko.
Četrtošolci in petošolci so spoznali Franceta Bevka in njegove otroške knjige, mlajši učenci so ustvarjali ob pravljičnih junakih. Knjižničarka sem dodala še kupček knjig za domače branje, informacije o bralni znački, učenci pa so lahko prisluhnili tudi Muci Copatarici. Prvošolci so izdelali lutko Muce Copatarice, sceno in druge junake iz pravljice. Za zaključek so pripravili imenitne dramske prizore in lutkovni igri. Naučili pa so se tudi zapeti in zaigrati Pavčkovo pesem Dežela branja. |
|
25. SEPTEMBER 2020
KULTURNI DAN "BEREMO SKUPAJ" ZA PRVOŠOLCE
Tudi prvošolcem smo privoščili kulturni dan, povezan z branjem in knjigami. Zaradi nacionalnega meseca skupnega branja smo dan poimenovali Beremo skupaj.
Osrednji del dneva je bil tudi pri prvošolcih namenjen pogovoru o najljubših knjigah in pripovedovanju prve knjige za bralno značko. Prvošolci so na obisku občinske knjižnice na gradu Komendi prisluhnili knjižničarki Ireni Štusej. Pokazala nam je fotografijo Neže Maurer in nam deklamirala dve njeni pesmici. Neža bo kmalu praznovala 90. rojstni dan. Tudi prvošolci so knjižničarki deklamirali pesem Neže Maurer V šolo. Zelo smo se zabavali ob hudomušni transilvanski pravljici Kamnova juha. Prvošolci so lahko malo polistali po knjigah in si ogledali spominsko sobo Neže Maurer. V šolski knjižnici so prvošolci spoznavali slovenske knjižne junake. Reševali so različne zanimive naloge, ob katerih so spoznali Jančka ježka, Modrega medvedka, Mačka Murija, Zvezdico Zaspanko, Pedenjpeda, Sovico Oko, Kekca in Bedanca, Jurija Murija, Muco Copatarico in Mojco Pokrajculjo. |
|
24. SEPTEMBER 2020
KULTURNI DAN "BEREMO SKUPAJ" ZA DRUGOŠOLCE
Drugošolci so imeli kulturni dan, povezan z branjem in knjigami. Zaradi nacionalnega meseca skupnega branja smo dan poimenovali Beremo skupaj.
Osrednji del dneva je bil namenjen pogovoru o najljubših knjigah in pripovedovanju prve knjige za bralno značko. Drugošolci so obiskali tudi Občinsko knjižnico na gradu Komendi, kjer nam je knjižničarka Irena Štusej povedala hudomušno transilvansko pravljico Kamnova juha. Ob njej smo se zelo zabavali. Knjižničarka pa nam je povedala še veliko zanimivosti o knjižnici. V šolski knjižnici so učenci spoznavali slovenske knjižne junake. Reševali so različne zanimive naloge, ob katerih so spoznali Jančka ježka, Modrega medvedka, Mačka Murija, Zvezdico Zaspanko, Pedenjpeda, Sovico Oko, Kekca in Bedanca, Jurija Murija, Muco Copatarico in Mojco Pokrajculjo. |
|
22. SEPTEMBER 2020
OBISKALA NAS JE MUCA COPATARICA
Prvošolce je v šolski knjižnici obiskala Muca Copatarica. No, ne ravno prava. Tista iz pravljice Ele Peroci o otrocih, ki niso marali pospravljati copat.
Knjigo so učenci odnesli v razred, kjer so se učili pripovedovanja ob ilustracijah, nekateri so izdelali svojo papirno Muco Copatarico. |
|
11. SEPTEMBER 2020
URNIK KNJIŽNICE V ŠOLSKEM LETU 2020/21
Knjižnica bo od ponedeljka, 14. 9., dalje delovala po prilagojenem urniku in v skladu s priporočili NIJZ.
Nekaj kratkih navodil za uporabo knjižnice:
|
1. SEPTEMBER 2020
KAJ JE NOVEGA V KNJIŽNICI?
Knjižnica je polna učbenikov za novo šolsko leto. V prvem šolskem tednu bo v knjižnici potekala samo izposoja učbenikov iz učbeniškega sklada za učence od 2. do 9. razreda.
V letošnjem šolskem letu bo zaradi ukrepov COVID-19 knjižnica delovala po prilagojenem urniku in v skladu s priporočili NIJZ. Za naročeno gradivo bo knjižnica odprta pred poukom, od 7.30 do 8.15. Med poukom bodo učenci lahko vsak teden obiskali knjižnico po dogovorjenem urniku. O podrobnostih bodo učenci obveščeni ob prvem obisku knjižnice (od 7. 9. dalje). |
8. septembra se bomo pridružili vseslovenski akciji Beremo skupaj.
|
8.-22. JUNIJ 2020
KNJIŽNICA ZAPIRA SVOJA VRATA
Ob izteku šolskega leta morajo učenci vrniti komplet izposojenih učbenikov in izposojene knjige v šolsko knjižnico. Izposojene učbenike in knjige učenci vračajo v spremstvu učiteljev ali razrednikov v šolsko knjižnico po vnaprej določenih urnikih. Več v priloženem dopisu.
Če so učenci na dan vračila učbenikov odsotni, morajo učbenike in knjige vrniti prej. |
23. APRIL 2020
BRALNI IZZIV OB SVETOVNEM DNEVU KNJIGE
Ob svetovnem dnevu knjige poteka na šoli BRALNI IZZIV, v katerem lahko sodelujejo vsi učenci in učitelji naše šole. Izpolniti morajo katerega od bralnih izzivov (beri svojemu hišnemu ljubljenčku, beri v pižami ...), starejši učenci pa se morajo povezati s sošolci in skupaj oblikovati kolaž fotografij, na katerih predstavljajo svoje bralne izzive. Nekaj odličnih izzivov smo že prejeli in jih objavljamo v galeriji, preostali bodo na ogled v spletnem albumu šole.
3. APRIL 2020
USPAVANKA ZA ZMAJA ... DRUGIČ
Če si že prebral pesmico USPAVANKA ZA ZMAJA, ki jo je napisala Sabina Posedel, vodja Vrtca Polzela, boš mogoče sprejel ZMAJSKI IZZIV naše učiteljice Majde Pur in izdelal prav posebnega zmaja. Če ti bo dobro uspel, ga pošlji svoji učiteljici in morda ga bomo objavili v spodnji galeriji. Zmajčica je dobila družbo - poglej spodaj ali pokukaj na ZMAJČEK JE LAČEN.
|
2. APRIL 2020
MOJ PRIJATELJ OLI
Ob svetovnem dnevu zavedanja o avtizmu, ki je obenem tudi mednarodni dan knjig za otroke, smo se razveselili novice, da je izšla knjiga Moj prijatelj Oli. Knjigo je napisala mama našega nekdanjega učenca Mateja Tominšek Perovšek. Čestitamo!
|
2.-24. APRIL 2020
ABSOLUTNO RESNIČNI DNEVNIK INDIJANCA ...
Devetošolka Maruša Krk nam je poslala mnenje o prebrani elektronski knjigi Absolutno resnični dnevnik Indijanca s polovičnim delovnim časom.
|
|
Ali poznaš Andersenove pravljice?
Do konca meseca se lahko preizkusiš v kvizu Andersen in njegove pravljice. |
Najbolj znane Andersenove pravljice so: Bedak Jurček, Cesarjeva nova oblačila, Deklica z vžigalicami, Grdi raček, Kraljična na zrnu graha, Leteči kovček, Mala morska deklica, Palčica, Snežna kraljica, Svinjski pastir in Vžigalnik.
|
2.-24. APRIL 2020
MESEC KNJIGE IN BRANJA
|
Preberi si letošnjo poslanico "Lakota po besedah", ki sta jo pripravila slovenski pisatelj Peter Svetina in ilustrator Damijan Stepančič.
Si že kdaj bral knjigo na računalniku?
Mogoče je zdaj priložnost, da poskusiš! V branje ti Založba Mladinska knjiga brezplačno ponuja knjigo Absolutno resnični dnevnik Indijanca s polovičnim delovnim časom. Klikni na knjigo, si izberi način branja in preberi prvo poglavje (navodilo spodaj). Če ti je všeč, nadaljuj do konca. Si knjigo že prebral? Potem poišči katero od 50-ih brezplačnih knjig na portalu Založbe Mladinska knjiga. |
»Mislil sem si, da je svet razdeljen na plemena,« sem rekel. »Črno-belo. Na Indijance in belce. Pa vidim, da to ni res. Svet je razdeljen samo na dve plemeni: ljudi, ki so kreteni, in ljudi, ki niso.«
|
DRAGI OTROCI,
POZDRAVLJENI. NEKATERI ME POZNATE IN STE ŽE SPOZNALI MOJO SLIKANICO USPAVANK HITRO POD ODEJO. ZA DRUGE PA – NAJ SE PREDSTAVIM … SABINA. MOJA LJUBEZEN SO OTROCI, ŽIVALI, POVEZOVANJE BESED IN VSE, KAR JE LEPEGA IN PRAVLJIČNEGA (ŠE POSEBEJ TISTO NEVIDNO, KOT SO VILE, ZMAJI IN PALČKI :-))) |
VSE TO DELIM S SVOJO DRUŽINO, KAMOR SPADAJO TUDI TRIJE HIŠNI LJUBLJENČKI, KUŽA HARVI, MUCA VIKI IN ŽELVA FRIDA. SPODAJ PRILAGAM NEKAJ FOTOGRAFIJ, DA NAS MALO BOLJ SPOZNATE, ZDAJ, KO NIMATE TOLIKO DRUŽBE.
KNJIŽNIČARKA ALJA JE ZA VAS IZBRALA USPAVANKO ZA ZMAJA. ZMAJI SO MOJA VELIKA LJUBEZEN. NE POVEJTE ODRASLIM, AMPAK Z DELČKOM SVOJEGA SRCA RESNIČNO VERJAMEM VANJE. |
IN NA NOČNI OMARICI LEŽI (MED MNOGIMI DRUGIMI) TUDI KNJIGA O MODRIH ZMAJIH. UŽIVAJTE V PESMICI, ČE SE VAS DOTAKNE, PA NARIŠITE KAKŠNEGA ZMAJA ZAME IN SEVEDA ZA VAS … PA NE RECITE, DA NE ZNATE RISATI ZMAJEV! ZNATE, VSI. KER TO BODO SAMO VAŠI ZMAJI IN PRAVICO IMATE DO TEGA, DA SO TAKŠNI, KAKRŠNI PRIDEJO IZPOD VAŠIH PRSTKOV …
|
ČE SI PREBRAL ŽE VSE KNJIGE V SVOJI DOMAČI KNJIŽNICI,
TI NAŠA MALA KNJIŽNICA PRIJAZNO PONUJA V BRANJE KNJIGO ... KRATKE ZGODBE. POVABILO K BRANJU JE KONČANO. |
ČE SI PREBRAL ŽE VSE KNJIGE V SVOJI DOMAČI KNJIŽNICI,
TI ZALOŽBA ZALA PRIJAZNO PONUJA V BRANJE KNJIGO MIŠEK JULIJAN. POVABILO K BRANJU JE KONČANO. |
POZDRAVLJENI S KITAJSKE
Polzelana Petra Zupanca, ki že osem let živi na Kitajskem, smo prosili za kratek opis življenja v karanteni in kako se na to odzivajo učitelji in njegovi študenti.
Polzelana Petra Zupanca, ki že osem let živi na Kitajskem, smo prosili za kratek opis življenja v karanteni in kako se na to odzivajo učitelji in njegovi študenti.
Kako so se učitelji in učenci privadili na pouk na internetu?
UČITELJI
Najprej Jay, ki je učitelj, uči angleščino: “Zame je pravzaprav bolje kot prej, več lahko spim, ni mi treba paziti, če bom v razredu pravočasno. Pomembno je razumeti program, ki ga uporabljaš. Imeti moraš slušalke in dobro internetno povezavo.” Jay je prej učil včasih tudi po 150 ur na mesec. Xiao Ma uči na univerzi v Guilinu: ”Šola nas je poučila, kako naj učenci delajo na internetu. V bistvu je vse skupaj precej enostavno. Nekateri učitelji najraje uporabljajo kar QQ ali wechat.” (To sta kitajski socialni omrežji - nekako tako, kot da bi učili preko Facebooka ali Whatsapa). UČENCI MoTingTing iz univerze za narodnostne manjšine: ”Mislim, da smo zaradi internetnega pouka vsi bolj leni (tudi jaz -:). Ampak učitelji nam dajo ogromno domače naloge, več kot prej. Mislim, da si večina želi, da se vrnemo v šole.” |
UČENCI
Dekle z angleškim imenom Chris študira v Pekingu. “Jaz sem drugi letnik univerze. V vsakem primeru je lažje nam kot tistim, ki bodo poleti imeli gaokao (najbolj pomembni kitajski izpit, ki določa, na katero univerzo boš lahko šel). Seveda nisi tako koncentriran, če si doma - konec koncev lahko imaš pouk v postelji. (Šalim se. No, mogoče.) Poskusim si vzpostaviti posebno mesto doma, namenjeno le študiju. Zame je najtežje imeti pouk brez dela v laboratoriju. Ni isto. In seveda včasih internet ni dovolj dober. Nazadnje imamo veliko več domače naloge. Mislim, da učitelji menijo, da tako nadoknadijo pouk v živo, a je enostavno preveč. Najslabše je, da dnevno dobiš stotine sporočil z vseh možnih strani. Torej moraš imeti neke vrste beležko ali urnik, da ne zamudiš česa pomembnega. Sestavljati to skupaj vzame vsaj eno uro na dan. Kljub temu poskusim dnevno imeti nekaj časa, eno uro, za telovadbo. To je v dneh karantene zelo pomembno. Ni fajn biti ves čas doma, ampak da se zdržati.” |
Klikni na povezavo Babica pripoveduje in preberi naslednje pravljice:
|
Klikni na povezavo MEGA kviz in poskusi rešiti en sklop kviza, ki je letos namenjen zgodovini nastanka knjige. Potem odgovori na anketo.
|
|
5. MAREC - 2. APRIL 2020
PROJEKTNI MESEC S KNJIGAMI ZA UČENCE 1. TRILETJA
Za učence 1. triletja bomo v sklopu priprav na tekmovanje Mehurčki iz znanja slovenščine pripravili projektni mesec s knjigami Leopolda Suhodolčana Piko Dinozaver za učence 1. razreda. S drugo- in tretješolci bomo brali knjige iz zbirke Anica, ki jih je napisala Desa Muck.
Vsi učenci bodo obiskali knjižnico. Ob obisku se bomo pogovorili o tekmovanju. Spoznali bodo tudi ustvarjalce knjig: prvošolci pisatelja Leopolda Suhodolčana in ilustratorko Marjanco Jemec Božič, drugošolci in tretješolci pa pisateljico Deso Muck in ilustratorko Ano Košir. V knjižnici bodo poiskali še druge knjige omenjenih avtorjev. Ob obisku si bodo izposodili knjige - prvošolci Pika Dinozavra, tretješolci knjige iz zbirke Anica, drugošolcem bodo knjigo Anica in grozovitež prebirale učiteljice. Pri pouku se bodo učenci in učiteljice ob knjigah pogovarjali ter literarno, likovno dramsko, plesno in glasbeno ustvarjali. Svoje doživljanje bodo predstavili drugim. Tudi v oddelkih podaljšanega bivanja bodo učenci literarno, dramsko in likovno poustvarjali; za učence v Andražu bomo pripravili projektni dan s podobnimi vsebinami. |
Projektni mesec bomo sklenili s šolskim tekmovanjem Mehurčki, ki bo 2. aprila 2020.
|
2. IN 3. MAREC 2020
VRTEC NA OBISKU
Knjižnico so obiskali trije oddelki predšolskih otrok z vzgojiteljicami. Spoznali so knjižnico in prisluhnili pravljici Črni pes. Takole so zapisali o svojem obisku:
"Prejeli smo prijazno povabilo šolske knjižničarke Alje Bratuša, ki nas je povabila v deželo knjig. Izbrala je temo “korajža” in seveda nas ni bilo prav nič strah, saj smo najstarejši otroci v vrtcu. Svoj pogum smo preizkusili tudi v temi, kjer smo z baterijo pričarali senčne lutke s strašnimi motivi, kot so: pajek, pošast, vesoljec, injekcija, kača in drugi. Polni pozitivnih občutkov smo se zahvalili za povabilo in druženje in seveda komaj čakamo, da večina med nami septembra prestopi tudi prag šolske knjižnice." Otroci in vzgojiteljice oddelkov 12,13 in 14 |
|
3. FEBRUAR - 17. MAREC 2020
VARNA RABA INTERNETA
V mesecu varne rabe interneta smo na šoli pripravili številne aktivnosti, s katerimi smo učence učili, da na internetu z drugimi komunicirajo na spoštljiv način in tako prispevajo k pozitivni digitalni izkušnji.
|
21. FEBRUAR 2020
BEREMO SKUPAJ ZA UČENCE 4. IN 5. A
Z učenci 4. in 5. a smo danes obiskali Občinsko knjižnico na Polzeli. Po uvodnem pogovoru s knjižničarko so si učenci izbrali poljubno knjigo. Med počitnicami jo bodo prebrali, nato pa se bomo srečali v računalniški učilnici, kjer bodo četrtošolci knjigo opisali s pomočjo urejevalnika besedil, petošolci pa bodo oblikovali e-prosojnice.
In katere knjige smo si izbrali? Tule je nekaj naslovov:
|
|
11. FEBRUAR 2020
PRVOŠOLCI IN DRUGOŠOLCI PRESPALI V ŠOLI
V torek je končno napočil večer, ki ga je več kot devetdeset prvo- in drugošolcev nestrpno čakalo. Ob sedmih zvečer so prišli v šolo. Najprej so si v učilnicah postlali postelje, potem pa odhiteli na "palačinkasto" večerjo. Ko so izžrebali skupine, so se razporedili v pet različnih ustvarjalnih delavnic, ki so jih pripravile učiteljice Majda Pur, Tanja Sadnik, Kristina Jeraj, Dragica Vidmar, Nives Grah, Angelika Urbanc in knjižničarka. Vsak učenec je obiskal tri različne.
V knjižnici smo spoznavali osebe, ki se skrivajo v knjigah o Kekcu. Nekateri so se naučili hudomušno Rožletovo pesem, drugi so prebrali zgodbico, kako se je Bedanec ustrašil sove, tretji so se igrali z lutkami. Čas je čisto prehitro tekel.
Malo pred deseto je bilo na vrsti umivanje zob. Po branju knjig z nočnimi lučkami pa so vsi utonili v spanec.
Zjutraj smo podelili nagrade petim, ki so prejšnji večer najhitreje zaspali, se najedli, nato pa se odpravili novemu šolskemu dnevu naproti.
V knjižnici smo spoznavali osebe, ki se skrivajo v knjigah o Kekcu. Nekateri so se naučili hudomušno Rožletovo pesem, drugi so prebrali zgodbico, kako se je Bedanec ustrašil sove, tretji so se igrali z lutkami. Čas je čisto prehitro tekel.
Malo pred deseto je bilo na vrsti umivanje zob. Po branju knjig z nočnimi lučkami pa so vsi utonili v spanec.
Zjutraj smo podelili nagrade petim, ki so prejšnji večer najhitreje zaspali, se najedli, nato pa se odpravili novemu šolskemu dnevu naproti.
3.-7. FEBRUAR 2020
KULTURNO S PREŠERNOM
Učenci prvega triletja so obiskali šolsko knjižnico.
Literarni prispevki bodo objavljeni v šolskem spletnem glasilu Glas mladih, fotografije si lahko ogledate na desni. |
Mentorici mladih fotografinj sta Urška Juhart in Karmen Zupanc.
|
24. JANUAR 2020
BILI SMO NA 14. BUMFESTU
Osmošolci so danes v okviru kulturnih vsebin prisluhnili avstrijski tolkalni skupini Quetsch'n'Vibes. Mladi štajerski trio - Leonhard Waltersdorfer, Hannes Schöggl in Jonny Kölbl - nam je pripravil splet instrumentalnih skladb, pri katerih so igrali na diatonično harmoniko in različna tolkala, kot so vibrafon, marimba, zvončki, bobni, kahon ...
Se že veselimo 15. Bumfesta prihodnje leto! |
|
7. JANUAR 2020
NEKAJ ŠTEVILK ZA ZAČETEK KOLEDARSKEGA LETA 2020
Od 1. septembra pa do 24. decembra 2019 so si učenci in učitelji v 4.463-ih obiskih izposodili 5.661 knjig in 3.799 učbenikov, kar pomeni, da je vsak naš član obiskal knjižnico povprečno 7-krat, izposodil pa si je povprečno 15 knjig oz. učbenikov.
V knjižnici spremljamo tudi, koliko knjig si izposodi posamezni razred. V zadnjih štirih mesecih (od septembra do decembra) so zmagovalci po triletjih učenci 3. a, 5. a in 7. b. Najbolj zvesti obiskovalci knjižnice so učenci 3. a, ki so si v letošnjem šolskem letu izposodili kar 326 knjig. Super bralci, ni kaj!
V knjižnici spremljamo tudi, koliko knjig si izposodi posamezni razred. V zadnjih štirih mesecih (od septembra do decembra) so zmagovalci po triletjih učenci 3. a, 5. a in 7. b. Najbolj zvesti obiskovalci knjižnice so učenci 3. a, ki so si v letošnjem šolskem letu izposodili kar 326 knjig. Super bralci, ni kaj!
23. DECEMBER 2019
VELIKO BRALNIH UŽITKOV V 2020!
20. DECEMBER 2019
BEREMO SKUPAJ ZA UČENCE 5. b
Učenci 5. b so z razredničarko Matejo Stražar obiskali Občinsko knjižnico na Polzeli. Učenci so najprej prisluhnili knjižničarki Renati Novak, nato pa si izbrali poljubno knjigo za domače branje. Ko jo bodo prebrali, bodo v računalniški učilnici pripravili predstavitve knjig v obliki e-prosojnic.
Na koncu nas je čakalo še presenečenje - Marušin očka nas je pogostil s piškoti in sladoledom. Njam! |
|
16.-20. DECEMBER 2019
V KNJIŽNICI DIŠI PO PRAVLJICI
Za učence prvega triletja je v knjižnici pred novoletnimi počitnicami zadišalo po pravljici. Učenci 1., 2. in 3. razredov so najprej prisluhnili pravljici Mihovo pismo. Enega učenca smo spremenili v razrednega poštarja, eno učenko pa v prodajalko na pošti. Učenci so si za simbolični denar na pošti kupili znamko in pismo. Potem so napisali pismo za izžrebanega učenca. Pismo je poštna delavka požigosala, nato so ga oddali v poštni nabiralnik. Razredni poštar je vsa pisma razsortiral in jih dostavil pravim naslovnikom.
Z velikim veseljem smo ob koncu prebrali res prijazna pa tudi duhovita pisma. |
|
4.-19. DECEMBER 2019
BEREMO KNJIGO "GROZNOVICA V HUDI HOSTI"
Vsako jutro (razen ob petkih) pred poukom preberemo v šolski knjižnici eno poglavje iz knjige Groznovilca v Hudi hosti. Pravljici lahko prisluhnejo učenci iz jutranjega varstva ali varstva vozačev. Najprej izžrebani učenec v adventnem koledarju poišče presenečenje: včasih je to naslov zgodbe, drugič kaj sladkega. Knjižničarka nato preberem poglavje iz knjige. Po kratkem pogovoru o prebranem sledijo ustvarjalne delavnice, ki jih pripravljajo petošolke Inaja, Lana, Majra, Nika, Sofija, Tisa in Zala. Seznam naših ustvarjalnic si oglej pod fotografijami.
|
Naše ustvarjalnice:
|
2. in 3. DECEMBER 2019
NAVDUŠENI NAD GLEDALIŠKO PREDSTAVO HEIDI
Učenci od 1. do 6. razreda in učenci POŠ Andraž so si v ponedeljek in torek v Slovenskem ljudskem gledališču v Celju ogledali gledališko predstavo Heidi.
Pred predstavo so učenci prebrali odlomek iz knjige znamenite švicarske pisateljice Johanne Spyri, spoznali različne izdaje knjige Heidi, ugotovili, da obstajajo tako zvočni posnetki kot risani filmi in filmi, spoznali so tudi glavne književne osebe in odigrali kratek prizor iz knjige. Po predstavi, nad katero so bili zelo navdušeni, so še dramsko, literarno in likovno ustvarjali.
|
BONTON V GLEDALIŠČU
Po predstavi:
|
29. NOVEMBER 2019
DOBRODELNI KONCERT
Petkovo popoldne je bilo na naši šoli obarvano dobrodelno. Ob 17. uri smo na dobrodelnem bazarju ponudili različne izdelke, ki so jih izdelali učenci, ob 18. uri pa je bil na vrsti koncert, ki je tokrat potekal pod naslovom "Kar mat' je učila, me mika zapet ..." V zanimivem programu so nastopali pevci, igralci, plesalci iz vrtca in šole, ob koncu prireditve pa sta župan jože Kužnik in ravnateljica Bernardka Sopčič slovesno otvorila prenovljeno športno dvorano.
|
|
22. NOVEMBER 2019
BEREMO SKUPAJ ZA UČENCE 5. C
Učenci 5. c so z razredničarko Jožico Ožir obiskali Občinsko knjižnico na Polzeli. Učenci so najprej prisluhnili knjižničarki Renati Novak, nato pa si izbrali poljubno knjigo za domače branje. Ko jo bodo prebrali, bodo v računalniški učilnici pripravili predstavitve knjig v obliki e-prosojnic.
Foto: A. Paščinski |
|
8. NOVEMBER 2019
"GROZNOVILCA SE PREDSTAVI"
Četrtošolci in petošolci so v knjižnici predstavili svoje literarne, likovne in dramske izdelke, ki so nastali v "Groznovilčinem tednu". Pridružila se nam je tudi ravnateljica Bernardka Sopčič, ki je pohvalila učence za izjemno ustvarjalno delo in zabavne predstavitve.
7. NOVEMBER 2019
GROZNOVILČINA GALERIJA
Učenci v Andražu so v svojih zvezkih literarno in likovno ustvarjali. Njihove izdelke si oglejte v spodnji galeriji.
4.-8. NOVEMBER 2019
PROJEKTNI TEDEN S KNJIGO ZA UČENCE 4. IN 5. RAZREDOV
Od ponedeljka, 4. 11., do petka 8. 11. 2019, bo za učence 4. in 5. razredov potekal projektni teden s knjigo, ki ga vsako leto posvetimo poglobljenemu spoznavanju knjige za Cankarjevo tekmovanje.
Letos smo teden poimenovali JAZ, TI, MI, VSI ..., saj učenci prebirajo knjigo Jane Bauer Groznovilca v Hudi hosti. Za uvod bomo prebrali prvo zgodbo iz knjige ter se ob njej seznanili z zanimivimi književnimi junaki. Nato bomo ves teden v nadaljevanjih brali zgodbice o groznovilci in njenih dogodivščinah v Hudi hosti. Veliko se bomo posvečali tudi besednemu ustvarjanju in poustvarjanju: pisali bomo pisma, pesmi, dnevnike, primerjali glavno junakinjo z drugimi književnimi junaki ... V knjižnici in računalniški učilnici bodo učenci poiskali informacije o avtorici ter se seznanili s podobnimi fantastičnimi zgodbami. Pri urah likovne umetnosti bomo morda izdelali zemljevid Hude hoste ali portrete književnih junakov. Za zaključek bodo učenci v knjižnici predstavili svoje literarne, dramske in likovne izdelke. Program projektnega tedna "Groznovilca v Hudi hosti" |
Imenitna knjiga, ki je izšla pri založbi Sodobnost, ima tudi nadaljevanje - Groznovilca in divja zima.
|
25. OKTOBER 2019
IZŽREBALI SMO NAGRAJENCE UGANKE
Ob kulturnem dnevu »Gledam, a ne vidim. Poslušam, a ne slišim.« ste lahko reševali nagradni uganki. Prejeli smo 81 pravilnih rešitev. Med njimi smo izžrebali 6 učencev s podružnične šole v Andražu in 14 učencev s Polzele.
Na POŠ Andraž so simbolične nagrade prejeli:
|
REŠITEV UGANK
Sporočilo v znakovnem jeziku JEZIKI SO RAZLIČNI, SPOROČILA VEDNO ENAKA. Sporočilo v brajici PRIJAZNOST JE JEZIK, KI GA LAHKO SLIŠIJO GLUHI IN BEREJO SLEPI. Uganko sestavili: učiteljica Mojca Kacjan in knjižničarka Alja Bratuša. |
22.-25. OKTOBER 2019
ANGLEŠKA IN NEMŠKA BRALNA ZNAČKA
V zadnjem tednu pred počitnicami so se četrtošolci in šestošolci v šolski knjižnici seznanili s programom za angleško bralno značko, petošolci bodo knjižnico obiskali po počitnicah. Vsi učenci od 1. do 4. razreda bodo knjige za angleško oz. nemško bralno značko prebirali skupaj z učiteljicami angleščine oz. nemščine (za učence, ki obiskujejo izbirni predmet nemščina). Učenci od 5. do 9. razreda prebirajo knjige za angleško bralno značko samostojno in si jih lahko izposodijo v šolski knjižnici. Po en izvod vsake knjige pa je na voljo tudi v knjižnici, da so učencem dostopne tudi v času, ko čakajo na kakšno dejavnost oz. ko obiščejo knjižnico.
|
|
24. OKTOBER 2019
ČETRTOŠOLCI OBISKALI KNJIŽNICO NA KOMENDI
Učenci 4. b so z razredničarko Natašo Herodež Kranjec obiskali Občinsko knjižnico Polzela. Najprej so se s knjižničarko Renato Novak pogovorili o pomenu branja, nato pa si je vsak učenec izposodil knjigo za domače branje. Po počitnicah, ko bodo knjigo prebrali, bodo s pomočjo urejevalnika besedil pripravili predstavitev knjige. In kaj so si izbrali? Knjige iz naslednjih zbirk:
|
Beremo, da se kaj novega naučimo ali da
bogatimo svoj besedni zaklad. |
17. OKTOBER 2019
KULTURNI DAN V ŽALCU
Sedmošolci so danes obiskali Žalec, kjer so si najprej ogledali izjemno duhovito gledališko predstavo Veliki pok. V njej so spoznali nekaj največjih genijev s področja naravoslovja, kot so Nikola Tesla, Albert Einstein, Marie Curie, Charles Darwin, Isaac Newton in Galileo Galilei. Nato so se ločili v dve skupini: prva je odšla v Medobčinsko splošno knjižnico, druga v Savinovo hišo. Knjižničarji splošne knjižnice so učencem predstavili oddelke knjižnice, jih navduševali za branje knjige Elvis Škorc, genialni štor, ki so jo ob zaključku obiska tudi prejeli. Država Slovenija namreč vsakemu sedmošolcu podari vsako leto eno izmed nagrajenih slovenskih mladinskih knjig. Letos je to knjiga Janje Vidmar. V Savinovi hiši pa so si učenci ogledali Savinov likovni salon, prostore, v katerih je živel skladatelj Risto Savin in v katerih so danes razstavljena tudi likovna dela različnih umetnikov.
|
Četrtkov dan je bil
popolnoma KULTURNO naravnan. |
10. OKTOBER 2019
PRVOŠOLCI OBISKALI OBČINSKO KNJIŽNICO NA KOMENDI
V četrtek je Občinska knjižnica Polzela namenila prav posebno dobrodošlico radovednim prvošolcem. 58 vedoželjnih glavic je v spremstvu knjižničarke Alje Bratuša ter učiteljic Mojce Rodič, Dragice Vidmar, Barbare Hudoklin, Mateje Aubreht, Majde Pur in Kristine Jeraj zakorakalo v grad Komenda ter obiskalo kulturno ustanovo, v kateri domujejo knjige – občinsko knjižnico.
Knjižničarka Renata Novak je malim nadobudnežem predstavila mladinski oddelek, razložila, kako se včlanijo v občinsko knjižnico, kdaj potekajo pravljične ure in kaj vse lahko v knjižnici počnejo. Razveselili so se tudi zgodbice o novem učencu, kužku Rokiju, in njegovi učiteljici, rumeni ptički. Izvedeli so, kako je Roki spoznaval črke, se naučil črkovati, kako se je navdušil nad poslušanjem zgodb, nazadnje pa se je naučil še … brati. Ob koncu je vsak prvošolec prejel drobno pozornost, svinčnik, okrašen s simpatično živalco. |
Besedilo: Renata Novak
|
7. OKTOBER 2019
ŠPORTNI DAN NA DOBROVLJAH
V hladnem jutru smo se z avtobusom odpeljali proti Letušu, odkoder smo se začeli vzpenjati proti vrhu Dobrovelj. Zasopihani, a dobre volje, ker smo na vrhu, smo si privoščili malico in se nadihali svežega zraka, nato pa krenili proti "klopci ljubezni". Čakala nas je še dolga pot do Braslovškega jezera, kjer nas je čakal avtobus. Utrujeni, a polni lepih vtisov smo se vrnili v šolo.
28. september 2019
ŠPORTNI DAN "ŠPORT ŠPAS 2019"
Na letošnjem celostnem športnem dnevu Tek po hmeljskih poteh in šport špas smo se z devetošolkami sproščali v Hiši zdravja. Tam nas je prijazno sprejela gospa Tajana Vrbnjak in z nami delila
veliko nasvetov za zdravo življenje. Ob koncu obiska smo se še sprostile ob zvokih gonga in tibetanskih posodic. Po "zvočni kopeli" pa je bil čas za tek. Nato smo na stojnicah poskusili dobrote iz kuhinje, druženje pa zaključili s podelitvijo nagrad najboljšim tekačem. |
|
26. september 2019
KULTURNI DAN "GLEDAM, A NE VIDIM. POSLUŠAM, A NE SLIŠIM."
Ob evropskem dnevu jezikov smo za vse učence od 1. do 9. razreda pripravili celostni kulturni dan "Gledam, a ne vidim. Poslušam, a ne slišim." Namenjen je bil spoznavanju dveh posebnih jezikov - brajice, ki jo uporabljajo slabovidni in slepi, ter znakovnega jezika, ki ga uporabljajo naglušni in gluhi.
Pripravili pa smo nekaj posebnih dejavnosti:
JEZIKI SO RAZLIČNI,
SPOROČILA VEDNO ENAKA. |
PRIJAZNOST JE JEZIK, KI GA LAHKO
SLIŠIJO GLUHI IN BEREJO SLEPI. Več prispevkov o kulturnem dnevu si preberite v našem spletnem glasilu Glas mladih.
|
16. september 2019
V ŠOLO S PEŠBUSOM
Med 16. in 22. 9. 2019 potekajo na šoli številne dejavnosti v povezavi z EVROPSKIM TEDNOM MOBILNOSTI. Ves teden se lahko učenci v šolo odpravijo s PEŠBUSOM. V ponedeljek so se učenci v šolo peš lahko podali v družbi knjižničarke in učiteljev Martine Ograjenšek in Simona Krumpaka. Vsak dan se nam priključi več učencev. Hoditi v šolo peš je ZABAVNO!
|
10. september 2019
BILI SMO NA PIKINEM FESTIVALU
9.-20. september 2019
PRIČENJA SE NOVA SEZONA BRANJA
V šolski knjižnici se bodo učenci od 1. do 9. razreda (tudi na podružnični šoli v Andražu) seznanili z letošnjim programom za domače branje, bralno značko in s knjigami za Cankarjevo tekmovanje.
Branje za bralno značko bomo uradno pričeli 17. septembra na dan zlatih knjig, ki ga vsako leto praznujemo v spomin na priljubljenega mladinskega pisatelja Franceta Bevka. Že zdaj pa si učenci lahko izbirajo knjige za slovensko bralno značko. V knjižnici v kratkem pričakujemo tudi knjige za nemško in angleško bralno značko. Vse informacije o tujejezičnih bralnih značkah bodo učenci dobili pri pouku angleščine in izbirnega predmeta nemščina, knjige pa si bodo lahko izposodili v šolski knjižnici. |
8. september - 13. OKTOBER 2019
NACIONALNI MESEC SKUPNEGA BRANJA 2019
Letošnji, drugi NACIONALNI MESEC SKUPNEGA BRANJA 2019, bo potekal
- od 8. septembra (mednarodni dan pismenosti)
- do 13. oktobra (zaključek Tedna otroka).
© Alja Bratuša, 2023